Rozebereme listy a spaříme je vodou. Maso opláchneme pod vodou a smícháme s nevařenou rýží a nakrájenou cibulí (já jí rozmiksuji úplně na drobno) osolíme a opepříme.
2
Velké listy rozdělíme na půl a zbavíme silného kmene. I středním listům odříznu trochu ten hrbolek kmene.
3
List naplním malým množstvím masa (mám ráda malé závitky) a bud složím obě dvě strany dovnitř a pak zamotám od kořene do špice nebo rovnou začnu motat od kořene a pak volné okraje prstem zacpu dovnitř smotku.
4
Naskládám do vysokého hrnce těsně vedle sebe. Zaliji vodou a dáme máslo s ajvarem a masox.
5
Na velmi mírném ohni vaříme minimálně 2 hodiny. Klidně i 3-4 hodiny. Nic se tím nemůže zkazit.
6
Někdo dodává i smetanu nebo šlehačku nebo jíšku těsně před dovařením. To už ale podle chuti, co kdo má rád.
7
Vypadá to složitě, ale je to jednoduché a příprava je rychlá a to vaření mi nevadí, když koukám na telku. Dělám totiž večer na druhý den, sarma je tak ještě lepší. A v lednici vydrží dlouho.
Ja som teraz prišla zo Slovenska a tam som v kapustárni v Bernolákove při Senci kúpila kvasené listy balené po 10 ks.Možno aj ti niekde vkde krouhají zelí majú aj listy. :-$
Ja som teraz prišla zo Slovenska a tam som zakysané listy dostala kupit v Bernolákove při Senci v kapustárni/ krouhané zelí/ a majú to krásně balené po 10 ks. :-$
Martina Jurošková
|25. 2. 2009 18:09
Tak vidim, že muj obsahly komentar ke kysane hlavce stale neni prirazen,nevim proč , když jsem jej posilala zaroven s fotkou.Takže bych chtela poprosit znovu spravce aby tento komentar vložil !!!
Tereza J.
|16. 2. 2009 18:29
Pani Hanka, kľudne sa dá použiť aj hlávka kapusty nekvasená. Inak, až teraz som si všimla, že v popise je napísané, že listy kyslej hlávky kapusty sparíme. Keď rozoberiem kyslú hlávku, listy netreba sparovať, oni sú už totiž mäkké, krásne sa dajú zbaliť :)))
Hana Š
|16. 2. 2009 15:50
Tady se celá hlávka kysaného zelí dá sehnat opravdu hooodně těžko. Mně tohle zelí vozil kamarád z Chorvatska. Tak pokud máte známého Chorvata, který jezdí často domů, pak mu zkuste říct ;) Jinak já dělám holubce podle receptu tchyně ze Zakarpatské Ukrajiny z obyčejného zelí, které spařím, než listy rozeberu. Dobrou chuť ;)
Olga .
|10. 1. 2009 12:00
jj " Holubce od rodilé Ukrajinky " :o)
Blanka Budinská
|10. 1. 2009 11:43
Jinak se mi jeví recept velmi podobný a tak i když jsem nezkoušela , mohu jen doporučit, protože my toto jídlo milujeme teplé i studené..:-)
Blanka Budinská
|10. 1. 2009 11:42
Moje babička toto jídlo vařila a říkali jsem tomu Holoubky...protože děda, který ji to naučil a pocháze z Ukrajiny....tomu říkal...pro změnu Golubce..Kyselé zelí tam nedávala , ale dusila listy ve vodě , do které přidala ocet a místo raj. protlaku podusila maso se slad. paprikou..Používala bůček.Pro vnoučata později vyměnila variantu za krkovici..libovější verze..
Tereza J.
|10. 1. 2009 09:53
Petule, mrkni na Plněné zelí :))) Uvidíš postup a foto, nie vždy dávam pretla ako píše Olga. A podávať možno aj s knedlíkom :)))
Martina Jurošková
|9. 1. 2009 20:26
Dobrý večer,tak to jsem teda netušila že bude někdo reagovat na tento recept.Já myslela,že spíše někdo jako já žije na balkánu a je mu trapně když každý týden nějaká známá nebo sousedka se chválí sarmou a já nic.Tady se opravdu koupí už kysaná celá hlava,v CZ jí fakt neseženete.Ale bud si jí naložíte tak jako kysané zelí a nebo doporučuji určitě jak již psala Olga dát pod ty závitky kysané zelí a na ně pak taky.Jen bych ale předtím naložila ty listy hlávkového zelí asi na celou noc do vody,aby změkly.Ty kysané jsou měkké. A ještě něco důležitého: i tady mnoho žen neseřezává ten stvol z listu,protože je to zdlouhavé,ale upozorňuji,že výsledek stojí za to!
Petule B.
|9. 1. 2009 18:51
Tak teď už mi ta slina opravdu ukápla :o))) moc děkuju všem za rady!
Olga Zehnalová
|9. 1. 2009 18:14
Petule, tak to robím aj ja ako píše p.Tereza. Mäso zabalím do listu sladkej hlávkovej kapusty, balíčky naukladám na vrstvu kyslej kapusty, vrch posypem ešte kyslou kapustou, zalejem paradajk.pretlakom rozriedeným vo vode a pečiem v pekáči, ktorý som trocha vymastila. Hotové asi za 1hod., podávam s varenými zemiakmi a ešte polejem smotanou.Je to výborné papaníčko, moji chlapi to milujú.
Petule B.
|9. 1. 2009 17:37
Jejej, tak to se musím s vidinou kyselé hlávky rozloučit :o) no neva, z obyčejného zelí to taky bude určitě dobrota. A v tom kyselém to budu dusit! Tak, a mám to! :o))))
Tereza J.
|9. 1. 2009 16:41
Presne tak robím, ako píše Mirka už roky. Nakladám kapustu, tak do nej vložím 4-5 menších hlávok kapusty, dohrabem sa ku hlávke - máme plnenú kapustu. U nás sa tomu nehovorí sarma, ale jednoducho po slovensky - plnená kapusta. Dusíme ale plnenú kapustu v kyslej kapuste, s ktorou sa podáva. Recept som tu vložila :))) Ak nemáte hlávku kyslej kapusty - pomoc jednoduchá : zoberiete obyčajnú hlávku, oddelíte z nej listy a sparíte vriacou vodou. Listy zmäknú a môžete krásne baliť :)))
Mirka P.
|9. 1. 2009 16:09
Petule, kyselá hlávka existuje, dá se vyrobit tak, že se prostě do zeláku s nakrouhaným zelím vloží celá hlávka, která celá zkysne. Ale že by se dala koupit, to jsem tedy taky neslyšela.
Petule B.
|9. 1. 2009 15:16
No jasně, to je klidně možné, já nepolemizuji, já toto jídlo nikdy nedělala, proto mě zaujal tento recept, ale ty balíčky se z něčeho musí udělat - a v tomto receptu stojí, že se balí do LISTU z HLÁVKY kyselého zelí. Takže můj dotaz zněl: kde se dá sehnat kyselá hlávka zelí, když ji autorka v receptu uvádí. Tudíž můj dotaz je mířen spíš na autorku receptu, nebo na někoho, kdo ví, kde se dá koupit hlávka kyselého zelí, pokud to vůbec existuje - já o ní totiž slyším poprvé. Toť vše. Jinak to holt udělám z hlávkového, no :o)))
Olga .
|9. 1. 2009 11:54
Nevím. SARMA se připravuje i tak, že se balíčky vaří (dusí) na kysaném zelí resp. v kysaném zelí...
Petule B.
|9. 1. 2009 11:14
No to právě nee :o( Martina píše, že rozebereme listy a do nich se pak balí náplň.... a že se používá kyselá hlávka zelí v sáčku - ale kde ji sehnat a nekrást??? :oD
Sylva Karešová
|9. 1. 2009 01:28
Peťule, domnívám se, že půjde o KYSANÉ zelí :-)
Petule B.
|8. 1. 2009 21:54
No to vypadá lákavě, to se musí vyzkoušet! Jenom mi prosím poraďte, kde se dá sehnat kyselá hlávka zelí - o té slyším vážně poprvé :o)
Martina Jurošková
|8. 1. 2009 16:51
Zapoměla jsem napsat,že v hrnci před vařením pokryjeme závitky talířem naruby, tak aby byl vždy pod vodou.