Uvedené množství je do malé formy na chlebíček 13 x 22 cm. Jestliže chceme dělat nádivku do klasické formy na biskupský chlebíček, použijeme 5 - 6 rohlíků do pekáče nebo 8 -10 ks do zapékací mísy. Množství ingrediencí upravíme dle potřeby a počtu použitých rohlíků.
Nádivku můžeme použít i jako náplň do kuřete, kachny, vepřové špičky z bůčku... Tu děláme většinou ze 2 - 3 rohlíků.
2
Formu (nádobu), do které budeme dávat nádivku, není nutné vymazávat (kdo se bojí, že nádivku nevyklopí, může vytřít formu máslem), vyložíme ji na dně i po stranách tenkými plátky slaniny (anglická, moravská...). Slaninu klademe lehce přes sebe.
3
Rohlíky pokrájíme na malé kostičky, které osmažíme na másle na zlatavé voňavé krutonky. Necháme je zchladnout a přendáme do mísy. Zalijeme je vývarem z uzeného masa, případně silným hovězím nebo vepřovým vývarem, opatrně promícháme a necháme lehce nasáknout.
Špenát spaříme ve vroucí vodě, scedíme a pokrájíme.
5
Ke krutonkům přidáme žloutky, nadrobno pokrájené uzené maso nebo šunku od kosti, špenát a nastrouhaný česnek. Směs ochutíme muškátovým květem (oříškem), solí a pepřem. Společně dobře (ale opatrně) promícháme a nakonec do nádivky zlehka zapracujeme tuhý sníh z bílků. Nádivkou naplníme slaninou vyloženou formu, vršek uhladíme do roviny, vložíme do předehřáté trouby na 175 °C a pečeme dozlatova dle množství nádivky 30 - 50 minut.
Teplou nádivku můžeme podávat se zeleninovou přílohou, bramborem či bramborovou kaší, zeleninovým pyré... Vynikající je studená, poté se i lépe krájí.
7
Pokud chceme nádivku vyloženě velikonoční, můžeme do ní před pečením vložit natvrdo uvařená vejce (celá nebo rozkrojená na poloviny). V tom případě dáme na dno formy vrstvu nádivky, na kterou posadíme vejce a zbylou nádivkou je zakryjeme.