Mražené kalamáry necháme rozmrazit, chlazené i rozmražené v každém případě prohlédneme a pokud nejsou očištění, tak je očistíme a to tak, že je pod tekoucí vodou propláchneme, oddělíme tahem hlavovou část s chapadly. Hlava se nejí, odkrojíme ji tedy tak, aby chapadla zůstala spojená k sobě a nerozpadla se nám. Prstem zajedeme dovnitř těla a vyjmeme vnitřnosti společně s takovým průhledným trnem, který na pohmat ucítíme, chce to trošičku tlak, protože drží a klouže.
2
Dáme vařit vodu, ovšem zásadně bez soli, můžeme přidat jen lísteček bobkového listu, v momentě bodu varu vložíme tělo i chapadla. Doba vaření závisí na velikosti a stavu kalamárů, je třeba průběžně zkoušet, zda není maso příliš tuhé. Podle mé zkušenosti stačí tak 10 minut.
3
Mezitím si připravíme na velké pánvi tzv. pochar. Nakrájíme cibulku na kostičky, taktéž papriky a nakrájená, spařená, oloupaná rajčata a smažíme na olivovém oleji, paprika i rajčata musí změknout. Potom zaprášíme sladkou paprikou. Do originál paelly se místo toho přidává špetka šafránu pro barvu, záleží na chuti každého. Přidáme rýži, zásadně dlouhou, která je vhodná na přípravu paelly, tuším se dá koupit i u nás, trochu osolíme, promícháme a necháme chvíli smažit, aby se nám nelepila. Slijeme vodu z kalamárů, má krásnou barvu do fialova a zalijeme s ní rýži. Poměr asi tak 1 sklenička rýže = 2,5 skleniček tekutiny. Chapadla necháme v celku, tělo nakrájíme nakrájíme na větší kousky, určitě ale netvoříme příliš tenké kroužky (ty se hodí za syrova na smažení jen tak obalené v hladké mouce) a vložíme do rýže. Pokud jsme nepřidali bobkový list již ke kalamárům, tak ho přidáme teď. Vše promícháme a necháme vařit. Po asi deseti minutách můžeme přidat nakrájené žampiony a sušenou šunku a necháme vařit minimálně dalších deset minut, vše záleží na rýži, zda je dostatečně měkká.
4
Ve Španělsku se podává s chlebem (který je ale spíš podobný francouzské bagetě než našemu chlebu).
5
Dobrá zpráva na závěr, pokud neseženete kalamáry, dá se dělat stejně i s mraženými mušlemi nebo masem, kuřecím, vepřovým, králičím? jen s tím rozdílem, že se samostatně osmaží maso na kostičky do zlatova, vyjme se a výpek se zalije vodou s bujonem (třeba z kostky), tím se pak zalije rýže.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Pedro
|22. 1. 2012 21:29
Cituji:
...Přidáme rýži, zásadně dlouhou, která je vhodná na přípravu paelly...
Je mi líto, na přípravu paelly se zásadně používa rýže kulatá. Na rozdíl od dlouhé mnohem líp absorbuje tekutinu a protože se jedná o samostatní jídlo a ne přílohu, rýže má chuť všeho, co se při příprave jídla použilo. Dlouhá tuto vlastnost nemá a proto se používa jako příloha. Nejlepší je tzv. Bomba z města Calasparra (provincie Murcia), to je luxusní rýže a používají ji jenom profesionální kuchaři (5 EUR/kg).
Michaela Atherton
|5. 5. 2006 18:17
Pridala jsem hrasek, krevety, musle a vubec takovy morsky mix a zmizelo to behem chvilky:o] Rychly, jednoduchy a vyborny recept!
Barbora Polakova
|5. 5. 2006 17:53
Mirka, velmi dobre dnes som varila na obed.Budem ti povdacna ak pridas ine recepty s marisco ako napr.nieco s majillones,gambas alebo nieco s ostrami.Dakujem
Zuzana Bugárová
|14. 4. 2006 11:24
Ak si dobre pamätam kalamar je druh sepie, je to vyborne, neviem ako v cechach, ale u nas som zatial vzdy zohnala iba kalamare ako polotovar mrazene a obalovane, su dobre, ale dost masne.
Jakub Veselý
|7. 4. 2006 11:43
Jsem kuchař a řekl bych, že velmi vynika chutˇ tohoto porkmu s chutí nadýchaneho červeneho vína.
Evka
|6. 4. 2006 22:28
Prosim vas co to jsou kalamary? Neco jak krevety nebo tak?? Diky.
Anonym
|30. 3. 2006 18:38
To mě moc těší, paní Renato, moc dobrý nápad s tím filé! Přidala jsem recept na albondigas, kuličky z mletého masa, myslím, že taky stojí za pokus.
renata podhurska
|30. 3. 2006 14:51
tak jsem, mila Mirko, neodolala a vyzkousela dalsi vas recept. nebot moje ditka se pri slove morske plody hned osypou, tak jsem koupila file - ma take morskou chut...a najemno nakrajene jsem jej pouzila misto kalamaru, jinak postup jsem dodrzela uplne stejny. Bylo to vyborne. Jinak se neomlouvejte za prilis podrobne popisy, myslim, ze mnohe zacinajici kucharky je oceni. Dekuji za prijemne zpestreni kuchyne.
juhuhu
|29. 3. 2006 22:42
to je dobrota...prosim, Mirko, co nejdrive dalsi recept
Mirka
|29. 3. 2006 15:10
Myslím, že jsem kolonku zaškrtla a moje jméno se tam neobjevilo... asi s tím ještě neumím dělat, ale vynasnažím se pro příště.:-) Fotečka tu taky ještě není. Jinak se omlouvám, možná že to píšu až moc podrobně a dalo by se říct polopatě, ale vycházím z vlastní zkušenosti. Nejsem moc zkušená kuchařka a vždy přivítám podrobnější návod.
Pavlína Svitáková
|29. 3. 2006 13:51
Moc děkuji za recept!
Marcela Vrabcová
|29. 3. 2006 11:28
Tohle zni zase zajimave, proto bych se, Mirko, primlouvala, abyste se uvadela jako autor receptu, aby se daly Vase recepty ze spanelka jednoduse vyhledavat.
Mirka Sedláčková
|29. 3. 2006 09:48
Tento recept pochází z Galicie, což je atlantická oblast na severozápadu Španělska. Dalo by se říci, že se jedná o místní variantu pokrmu ?paella?, který je sice jakýmsi synonymem pro španělskou tradiční kuchyni, ale pochází z Valencie. Zdejší kuchyně je dost odlišná od kuchyně ve středomořské části Španělska, kterou známe lépe z letní dovolené. Na přípravu tohoto pokrmu se zde používá s oblibou tzv. choupa, je to v podstatě velký kalamár, tužší a levnější. Ale pochybuji, že u nás se s tím setkáme, už i s těmi ?obyčejnými? kalamáry může být problém.