Brambory uvařit ve slupce, vychladlé oloupat a nastrouhat na jemno. Přidat vejce, sůl. Hrubou mouku přidávat dokud se těsto lepí. Z vypracovaného těsta vytvořit válečky (šišky). Lepší jsou tenčí. Šišky uvařit. V hrnci osmažit strouhanku na tuku, osolit, možno i trochu Vegety. Do osmažené strouhanky vsypat uvařené horké šišky, opatrně protřást či promíchat, aby se všechny šišky obalily ze všech stran. Hrnec s obalenými šiškami dát zprudka zapéci do horké trouby na cca 15 minut. Šišky opatrně vyndat na talíře, aby z nich moc neopadala opečená strouhanka, případně křupavou strouhankou z hrnce ještě na talíři posypávat. Podávat s borůvkovým kompotem.
2
Dobrá varianta pro situaci, kdy v rodině někdo má a někdo nemá rád sladká jídla, v tom případě je možné udělat polovinu šišek na slano, zbytek s mákem na sladko. Někdo jí sladké, někdo jí slané a pár sladkých šišek si dá jen jako dezert na závěr.
Bramborové těsto dělám pravidelně z cca kila brambor a cca 300g hr. mouky a nestalo se mi nikdy, že by se mi knedlíky rozvařili.
Každopádně mě recept příjde dobrý a naslano mi šišky chutnají nejvíc.
eeee tak musím se přiznat že podle tohoto receptu na kilo brambor mi aby těsto nelepilo padlo cca kilo hr. mouky a stejně se ty šišky rozvařily.
Iva
|11. 4. 2013 12:04
Z dětství, sestra s mákem, já s opraženou strouhankou s cukříkem, polité máslem....mňamka. Syn je také miluje.
michal jakouš
|9. 11. 2009 11:38
výborná klasika
Simča Sládková
|1. 4. 2007 14:42
Tak uhodila bída - máme před výplatou a plný sklep brambor :o)))), tak zase přišly ke slovu šišky. Jsem z Moravy, takže jsem toto jídlo vůůůůůbec neznala, ale manžel mně ho naučil nejen vařit, ale i jíst. A pokud to není každý týden, tak mi i chutnají. Muž a děti je přímo milují.... Jíme je hlavně naslano, jen se strouhankou (jak zde popsáno), ale ne s kompotem, nýbrž se zeleninovým salátem. Někdy, když zbydou, tak i jako přílohu ke špenátu. Mladší dcera říkala, že ve školní jídelné je jen uvaří a až na talíři sypou osmaženou strouhankou smíchanou s mletými ořechy a cukrem a pokapou máslem - tak jsem to také zkusili a je to i tak dobré.
Marie Horáková
|31. 10. 2006 15:57
Hanko, remosku mám na chatě a nedám na ni dopustit, s tou strouhankou nebo houstičkou do polévky to vyzkouším, díky za tip.
Hanka
|31. 10. 2006 15:03
Pro Světlanu - chce to v té remosce zkusit, byla jsem překvapena jakou to má chuť. Naučil mě to kolega. Musí to být ale v remosce, trouba nebo něco podobného nemá ten efekt. Je to moc vysušené. Já mám remosku třicet let starou a je nepřekonatelná.
Světlana
|30. 10. 2006 22:30
Pro Zdenu a Hanku - uznávám, že šišky jen obalené, příp. v nasucho opečené strouhance jsou určitě zdravější. Ale právě ta na tuku smažená strouhanka do křupava na šiškách zapečená v troubě dělá z běžných šišek jiné jídlo. :-)
Hanka
|30. 10. 2006 18:29
My jsme je doma jedli naslano s hruškovým kompotem. Je to pro mě nezapomenutelná chuť.Strouhanku jsem se naučila smažit v remosce nasucho jen trochu pokapat olejem. Jsou tak dobré i houstičky nebo chleba do polévek. Je to rozhodně zdravější, strouhanka spotřebuje toho oleje hodně.
Zdena L.
|30. 10. 2006 13:19
U nás na rokycansku jsme je dělali vždy na slano. Já zas neznala sladkou variantu, až v závodní jídelně mě seznámili. Slané jsou nejlepší, jen jsme je doma nezapékali, pouze proházeli v hrnci.
Maruš
|27. 10. 2006 13:32
Bramborové šišky s osmaženou strouhankou dělám často,ale s cukrem.Nikdy mě nenapadlo to takhle zkombinovat v slané verzi.Vyzkouším.Syn někdy šišky chce polít rozvařenými povidly.Je to náhrada za povidlové taštičky z bramborového těsta.Když šišky zbudou tak nakrájím na kolečka a osmažím na cibulce s kolečky párku a opepřím.