Pod zlatavě hnědou krustou šťavnatá masová náplň. Můžete použít klasickou kombinaci hovězího s vepřovým anebo chuťově jemnější krůtí maso, to mají rádi hlavně děti. Náplň doplňte například špenátem, houbami nebo šunkovou pěnou.
Jestli se obáváte vytvoření samotné sekané, nemusíte mít vůbec strach. Šišku sekané tvarujte ve vodě namočenýma rukama, nebude se lepit. Potřete ji vodou a zpevněte ji špejlemi, aby při pečení nespadla a nepopraskala. Pečte v předem rozehřáté troubě na 180 °C, při 800 g masa to trvá asi 75 minut.
Sekanou můžete péct z vepřového stejně jako z hovězího masa, nejlepší je ale jejich kombinace. Třeba vepřová plec napůl s hovězím předním nebo s větším podílem vepřového zadního. Často se využívá i vepřový bok nebo bůček. Když je maso prorostlejší blánami a šlachami, potřebuje se dostat do mlýnku v menších kostkách, ty je třeba kvůli lepší vazkosti osolit a semlít nadvakrát. Melte je rychle, aby se při této proceduře moc nezahřálo, jinak by se při pečení snadno vypekl tuk.
Není pravda, že sekaná z drůbežího masa musí být suchá. Záleží na dalších ingrediencích a také druhu masa. Ideální je krůta. Když použijete stehno, získáte nejen „bílé“, ale i „červené“ maso, které má silnější chuť a je šťavnatější. Krůtí má ještě tu výhodu, že se s ním v domácím mlýnku nenadřete, projde hladce napoprvé. Aby se nevysušovalo, potřebuje dostatek tekutin, proto na smetaně, mléku nebo vodě nešetřete a hlavně je příliš nevymačkávejte.
Játra udělají ze sekané aromatickou pochoutku. Obdobné je to s ostatními vnitřnostmi včetně srdce, které je nejjemnější. Pokud máte uspokojit strávníky, kteří by se bez vnitřností vcelku obešli, nakrájejte je skutečně nadrobno a nepřidávejte jich mnoho, v opačném případě je ale přiznejte většími kousky. Pozor si musíte dát na dokonalé prohnětení a spojení, aby se sekaná nerozpadla. Zkuste ji nechat předtím hodinu odpočinout v chladu.