Chléb není špatný, jen trochu mdlý a rozhodně málo slaný.
Dnes jsem pekla chleba přesně podle receptu a povedl se. Nakynul, chuťově je moc dobrý. Přidávám k oblíbeným a dávám 1.
Pája S. včera - řekla to nejpodstatnější - Mám v rodině 4 postižené lidi celiakií, mám v ruce i seznam toho, co nesmějí. Psali to odborníci, kterým věřím, publikují i ve světě. A vím,co znám. Na 1.a 2.místě seznamu ZAKÁZANÝCH POTRAVIN je COKJOLI Z PŠENIČNÉ A ŽITNÉ MOUKY. Tím pro mne tato debata končí. Hezké odpoledne. :-))
Ono je někdy težké odhadnout,které ty webové stránky jsou opravdu odborné. Zkuste si zadat do vzhledávače"žitná mouka" a uvidíte, jak si různé webové stránky protiřečí.
Žito obsahuje lepek.Jinak by žitný chléb mohli jíst lidé nemocní celiakií.
to jsou ovšem chybné informace. Bohužel ne vše na netu jsou ověřená fakta. Lidé se mýlí poměrně často...
http://www.pekarny.unas.cz/typy_mouky1.html"Žitná mouka neobsahuje skoro žádný lepek a chléb jen obtížně kyne."http://www.frigomat.cz/poradime/recepty/psenicna-mouka-skroby/"Např. žitná mouka nemá žádný lepek, pečivo je nízké, nedrží tvar, čím víc žitné mouky tím je výrobek nižší "
Ešte som našla peknú stránku na túto tému, tak sa môžete pozrieť : http://kekule.science.upjs.sk/chemia/vllab/HTML/vyziva_muka.htm
Ražná múka skutočne obsahuje dostatok lepku. Obilniny bez lepku sú ryža, kukurica, pšeno, pohánka, amarant, quinoa.
Paní Hano ,bylo by dobře, kdybyste se podívala na odborné stránky.Např na: http://www.probio.cz/vyrobky/zito-sete.htm - kopíruji: - Žitná mouka obsahuje dostatek lepku na přípravu vhodného chlebového těsta. Samožitný chléb neboli „pumprnikl" má oproti pšeničnému silnější kůrku, drobnější póry a pevnější střídku. Je hutnější a šťavnatější, s intenzivním aroma. Je sytý a vyznačuje se delší přirozenou trvanlivostí.Kdyby podle vás neobsahovala lepek, proč by nešťastníci s bezlepkovou dietou zoufale sháneli amarantovou, sojovou a jinou mouku nebo pečivo z něj, neboť po žitném a pšeničném pečivu by dostali těžký záchvat a ten vám nepřeju vidět. Takže si nejprve doplňte základní znalost i - on stačí i internet nebo učebnice o obilovinách a lepku.Hezký zbytek dne :-))
Žitná mouka opravdu obsahuje dostatek lepku.
Paní Heleno:Žitná mouka neobsahuje skoro žádný lepek a chléb jen obtížně kyne. Aby byl chléb vyrobený z žitné mouky snadno stravitelný, musíte upéct žitný celozrnný chléb pomocí chlebového kvasu. Těsto bude kynout pouze tehdy, když ke každým 4 dílům žitné mouky bez lepku přidáte jeden díl mouky typu 550. A toto není z mé hlavy, takže pokud jsem napsala žádný, tak žádný a skoro žádný je jedno a to samé, protože je na vykynutí nutný kvas
přidávám odkaz, který snad poinformuje:http://telatko.bloguje.cz/691994-fytin-v-nasi-strave.phpOsobně dávám přednost kváskovému chlebu s přidáním kvasnic. Jeho výroba je praktičtější, naž čistě kváskového a je i lepší, než čistě kváskový nebo čistě kvasnicový. Kdo již kvásek používá, potvrdí, že jeho použití posouvá chléb o řád výš.
Amy - chlieb je z miešanej múky - pšeničnej a ražnej. A pečiem vždy s droždím. Takže krásne kysne, a je chutný. Objednávam tmavú ražnú múku, a som s ňou veľmi spokojná, chlieb z použitím ražnej múky je skutočne vláčny a chutný.
Naopak žitná mouka obsahuje lepku hodně. hůře kyne, těsto není tak kypré jako z pšeničné mouky, je spíš hutné.Chleba má víc silnou kůrku a je taky trvanlivější
Paní Hano, žitná mouka neobsahuje lepek ? To snad nemyslíte vážně !
Amy- žitná mouka neobsahuje lepek, takže těsto nevykyne, proto se žitná mouka míchá s moukou pšeničnou polohrubou, která lepek obsahuje a to tak, že přeničné mouky se dává větší díl. V případě, že se peče chleba pouze ze žitné mouky, je nutné použít kvásek - kvůli nepřítomnosti lepku v mouce. Jinak já osobně mám žitnou mouku ráda :)
Amy- žitná mouka neobsahuje lepek, takže těsto nevykyne, proto se žitná mouka míchá s moukou pšeničnou polohrubou, která lepek obsahuje a to tak, že přeničné mouky se dává větší díl. V případě, že se peče chleba pouze ze žitné mouky, je nutné použít kvásek - kvůli nepřítomnosti lepku v mouce. Jinak já osobně mám žitnou mouku ráda :)
Dobrý den. Slyšela jsem, že pokud se do chleba dává žitná mouka, je třeba jej připravovat s kváskem. Žitná mouka, která není před pečením prokvašená, není prý dobře stravitelná. Podle mých zkušeností není ani moc dobrá. Při pečení chleba je dobré dát na zkušenosti předků.