Uvaříme krupicovou kaši jak jsme zvyklí. Pak ji necháme zchladit. Zamícháme do ní vejce (čím víc tím lépe) a vanilkový cukr. Mezitím v remosce nebo v pekáči v troubě rozškvaříme máslo téměř do černa. Když je máslo rozškvařené nalijeme na něj kaši a dáte zapéct. Pečeme až okraje zhnědnou.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
St.Krejčiřík
|1. 9. 2015 20:44
Občas si vzpomenu na jídla od své mámy, kterážto jídla se už dnes tak často nedělají, neboť se to s nimi má jako s jepičími "hity" tzv. pop music.K takovým patří především ta sladká a k nejoblíbenějším z nich patřil svítek a také výše zmíněná zapečená kaqše. Máma ji zapékala povětšinou s nějakým sušeným ovocem. Výše uvedený recept jsem v podstatě neměnil a sníh z bílků jsem vmíchal do vychladlé kaše jak psáno. Jediný rozdíl byl snad v tom, že jsem misku na pečení po vymazání máslem vysypal zase krupicí. Při tom mě napadlo, že bych mohl sníh dát na povrch až po zapečení kaše a zapéct jej rovněž (pár minut při teplotě asi 50°C) tak, jako se to dělá u sladkého rýžového nákypu.
Tak jsem recept vyzkoušela - při vaření kaše jsem jí udělala trochu více a pak zkusila zbytek zapéci. Udělala jsem ale dvě malé úpravy - jednak jsem nenechávala máslo zčernat - jen jsem ho rozpustila a jak začalo hnědnout, tak jsem přidala připravenou směs z kaše. A druhá změna oproti receptu byla ta, že jsem do vychladlé kaše přidala jen žloutky a z bílků jsem nejprve vyšlehala sníh, než jsem ho zamíchala do kaše.
Celkově nám zapečená kaše nechutnala nijak více, než kaše obyčejná, asi tento recept už nebudu opakovat.
Mysak
|22. 7. 2013 00:56
no uz za dob nasich babiček se dělalo něco na ten způsob..u nás na Moravě se tomu říká pečený gris (grys)..a nemusi se škvařit máslo, stačí vymazat formu :-)...ale u nás se to prej před koncem nějak polilo trochu mlékem a ono se to nacuclo a bylo to strašně vláčné a moc dobré :-)......máte nekdo zkušenost?
Marie Pospíšilová
|26. 11. 2009 07:39
A co s tím? To se "za stálého míchání vyleje do wécé"? Nevím nevím, do černa rozškvařené máslo mi není moc recht. Možná měla autorka na mysli PŘEPUŠTĚNÉ máslo, což je rozdíl od pouhého rozpuštění... no nic, radši zkoušet nebudeme :-(
Anča Packanova
|7. 11. 2006 16:42
tak a uz to mam hotovo,je to dobry a je to i lehky.to maslo tam dava zajimavou chut.Vyborny
Anča Packanova
|7. 11. 2006 15:41
nemuzeme to maslo jednoduse vypustit,vadilo by to?ted se mi dovarila krupicka a nechce se mi delat to maslo.
D P
|6. 8. 2006 12:12
Já bych to zas tak neřešila,když to tady tak čtu, tak to asi vážně vyzkoušim, nic nehanim dokud to nevyzkoušim!!!!
Jaroslava Oumarová
|24. 5. 2006 08:43
Já věřím, že je to chuťově dobré, ale nemůžete vědět, jak na to přepálené máslo reagují Vaše vnitřní orgány. To, že Vám po něm zatím nic není, ještě neznamená, že si tím něco ošklivého nepřivoláváte. Podle mne minimálně žlučníkový záchvat. Ne všechna jídla našich babiček byla dieteticky v pořádku.
K K
|24. 5. 2006 07:30
To máslo nezhořkne - naopak vytvoří kolem výbornou křupavou krustu o kterou my se vždycky poperem
JB
|29. 3. 2006 12:18
Vždycky se varuje, že máslo rozškvařené dohněda zhořkne?
Jana
|28. 3. 2006 11:05
Mě to máslo do černa taky děsí-nestačilo by ho prostě jen rozpustit?
K K
|27. 3. 2006 16:13
Já vím, že máslo je kalorická bomba, ale nedokážu si to představit na oleji - to musí být fuj. A to máslo musí být hnědé - opravdu ne černé
Jaroslava Oumarová
|27. 3. 2006 10:41
No nevím, ale podle mne je máslo rozškvařené "téměř do černa" nejen nezdravé, ba dokonce silně škodlivé, ne-li přímo karcinogenní. Nebo se mýlím?