kukuřičná mouka
hrubá (nebo pšeničné otruby na podsypání)
olej
na potření
Postup přípravy receptu
1
1. Droždí nechte vzejít v troše vlažné vody nebo mléka se špetkou cukru. Ve velké míse promíchejte vzešlé droždí s moukou a solí. Pokud používáte sušené droždí, vmíchejte je přímo do mouky. Nejlépe kovovou lžící vmíchejte 1 a 3/4 hrnku studené vody, až bude všechna zapracovaná do těsta.
2
2. Vypracujte hutnější hladké těsto. Pokud je zpracováváte ručně, namáčejte si ruku do studené vody a těsto v míse hněťte, zatímco druhou rukou pootáčejte mísou. Občas směr otáčení změňte, v těstě se pak prý lépe uvolní lepek. Zpracovávejte 5 až 7 minut, až se těsto přestane lepit na stěny mísy. Má být pružné, ale stále lehce lepivé. Pak ho vyklopte na pracovní plochu posypanou hrubou moukou nebo krupičkou či otrubami.
3
3. Rozdělte těsto nejlépe pomocí pekařské škrabky namáčené ve studené vodě na stejně velké bochánky (získat byste jich měli 6). Bochánky poprašte hrubou moukou, ruce si také pomoučněte a bochánky vytvarujte jako kuličky. Postavte je vedle sebe na plech vyložený pečicím papírem a lehce potřený olejem. Těsto také potřete olejem, plech vsuňte do velkého plastového sáčku a nechte přes noc v chladničce kynout. Pomalé kynutí zastudena je ověřený postup, který těstu zajistí úžasnou chuť a vůni!
4
4. Před pečením vyjměte bochánky z ledničky 2 hodiny předem. Pracovní plochu pomoučněte, bochánky a své ruce také. Bochánky roztlačte na placku a posléze vyválejte na požadovaný tvar. Zakryté fólií nechte ještě 2 hodiny kynout. Troubu předehřejte na nejvyšší teplotu asi 45 minut před pečením. Pokud máte pizzový kámen, předehřejte ho v troubě. Pizzu poprašte hrubou moukou, poklaďte případně náplní a pečte na kameni nebo na obráceném plechu poprášeném moukou 5 až 8 minut.