Rozpálíme olej a přidáme orestovat nahrubo nakrájenou cibuli, až je cibule sklovatá, přidáme nahrubo nakrájenou papriku a restujeme dokud paprika nezměkne, poté přidáme oloupanou a semínek zbavenou cuketu, kterou nakrájíme na kousky zhruba stejně velké jako cibule a paprika. Restujeme společně a po chvíli přidáme oloupaný a semínek zbavený patizon. Opět restujeme a vydusíme případnou vodu.
2
Pokud má zelenina tendenci připalovat se, můžeme přidat trochu oleje (ale opatrně, má tendenci vsakovat se do zeleniny, tak ať to nemáte mastné). Poté přisypeme mletou papriku a restujeme společně (pozor ať se paprika nespálí, počítejte do 50 sekund). Následně přidejte protlak a opět cca 30 - 40 sekund restujte. Následně přidejte na měsíčky nakrájená rajčata (kdo nemusíte jejich slupku, spařte a oloupejte) a nahrubo nakrájený pórek. Několikrát promíchejte a zalijte cca 1 litrem horké vody. Nyní směs duste a vyduste vodu do hustoty, kterou máte rádi (já osobně jsem nechal v hrnci jen téměř zeleninovou hmotu).
3
Nakonec dochuťte solí, prolisovaným česnekem a majoránkou. Po dochucení už jen krátce nechte projít varem, aby česnek a majoránka nezhořkly. Dobrou chuť!
4
PS1: Je možné guláš zahustit i jíškou, ale tím strácí pokrm na dietnosti a lehkosti. Záměrně jsem do receptu nepřidal brambory, protože paradoxně bramborový guláš nemusím. Platí, že se zeleninou můžete experimentovat a obmněňovat, přidávat druhy dle libosti (prostě co zrovna uroste na Vaší zahradě).
5
PS2: Kdo máte rádi pikantní chuť, můžete během vaření přidat jednu feferonku, nebo chilli koření.
6
PS3: Také můžete vylepšit nějaký masem, ale pak už to nebude Zahrádkářův guláš.
7
PS4: Jako přílohu doporučuji kolínka, nebo jiné těstoviny. Ale určitě by to mohlo být fajn s bílým pečivem nebo s rýží.