Chystáme den předem: Sójové kostky zalijeme horkou vodou a necháme odstát. Tím z části zbavíme maso sójové a moučné chuti. Vodu vylejeme, napustíme novou a dáme kostky vařit. Přidáme zeleninový bujón, sójovou omáčku, grilovací koření. Po uvaření necháme kostky vychladnout a rukou vymačkáme přebytečnou vodu.
2
Vymačkané kostky posypeme grilovacím kořením, pepřem a kořením na guláš, zalijeme olejem. Necháme odležet nejlépe 24 hodin v lednici. Pokud nemáme času na zbyt stačí si maso naložit večer :-)
3
Cibuli nakrájíme na kostičky, necháme zpěnit na oleji. Přidáme rozmačkaný česnek, grilovací koření, koření na guláš ( já vždy používám 2 různé druhy, od různých značek ) pepř, kmín, majoránku a zakapu sójovou omáčkou. Vše promícháme a nakonec přidáme mletou papriku. Pozor na připálení. Za míchání osmažíme, a přidáme naložené kostky. Maso hezky osmažíme se vším kořením, které se nám krásně rozvoní. Pokud by se paprika připalovala, podlejte trochou vody :-) Nejprve přidáme rajčatové pyré, osmažíme a potom rajčatový protlak. Krátce osmažíme, tím srazíme kyselost protlaku. Potom přidám vodu, dle potřeby. Nejprve zaliju vše tak, aby bylo vše ponořeno. Přihodím zeleninový bujón, zmírním plamen a nechám probublávat.
4
Guláš musíme kontrolovat, přilévat vodu dle potřeby, a dle chuti přidávat koření. Takže musíte ochutnávat :-) Pokud by se Vám guláš zdál málo hustý, můžete zahustit moukou, kterou smícháte ve vodě a nalijete do guláše. Já ale preferuji zahušťování kousky chleba. Guláš vařte dle potřeby. I tady platí čím délě tím lépe bude chutnat. Já ho na mírném plaměni vařím třeba 2 hodiny. TIP: Druhý den, zaleželý chutná ještě o dost lépe. Pokud na guláši zapracujete, a dáte si záležet, nikdo nepozná že není s živočisným masem :-)
Super recept. Zkoušeli jsme na soutěži kotlíkovejch gulášů (dopadli jsme čtvrtý z dvanácti, ostatní byly masový, takže dobrý), pár postřehů:
Když jsem předvařoval sojový maso, dal jsem do vody kromě receptovejch věcí hodně (třeba třetinu) oleje (mám rád tuk :-) a půlku droždí (aby to chutnalo masovějc), a taky rovnou bílej pepř a lisovanej česnek. Ten vaničkovej bujón od Knorru je fakt super, zkoušel jsem poprvý a je výborný. Předvařuju celkově v málo tekutině, abych mohl vařící tekutinu udělat opravdu hodně výraznou a pak mi nebylo líto zbytek vylít (tedy snažím se o to mít co nejmenší zbytek).
Do marinády jsem dal mj. nějakou kupovanou steakovou marinádu. Bacha, bejvaj sladký, tak ať výsledek není příliš sladkej. Určitě hodně česneku, oleje, super je bílej pepř.
Zamyslel bych se nad tím, jestli do marinády dávat něco co obsahuje mletou papriku. Před vařením je dobrý maso smažit (po té co se z většího usmaží cibule), a paprika smažením hořkne. U nás to asi moc nevadilo, ale možná by bylo lepší ji z marinády vynechat a dát jí tam až těsně na konci smažení.
Protlak je důležitej. Pyré už jsme nedávali, i tak nám to už začlo připomínat boloňskou omáčku (máme jí rádi, ale na soutěži gulášů to není ono).
Gulášový koření mi moc nechutnaly (zkoušel jsem několik druhů, něco mi tam nesedělo, od Avokáda bylo docela dobrý, lepší než generický Tesco brandy), nakonec jsme tam dali skoro jen mletou papriku. Přidali jsme fazole (red kidney), to hodně pomohlo. Na dochucení pomohla sojovka, v některých případech může dost udělat i ume-ocet (je třeba všechno zkoušet na malém odebraném množství). Až překvapivě hodně pomohlo dlouho vařit, možná že je to tím že se do toho víc rozpustily ty fazole.
Sojový maso jsme koupili kostičky od Bona Vity, ale v porovnání s ostatníma gulášema byly naše kostky "masa" hrozně malý. Kdybych chtěl větší kostky, asi bych koupil nějaký sojový plátky a nařezal si je na větší kusy.