Právě jsem ji vytáhla z trouby ...tak jsem na to zvědavá:-) ..... jen kvásek jsem nedělala, aby to nebyly lívance :-P ...použila jsem sušené droždí .....
Překlep:Má být pravděpodobně 0,25 l tj. 250ml mléka.To by tak odpovídalo.Těsto na vánočku musí být tužší, než třeba na buchty,aby se nerozlezla.Kastrůlky s vodou bych tam nedávala,to je dobré na chleba,ale obecně kynuté těsto nejdřív na více stupňů-těsto se zatáhne a pak stlumit a dopékat na méně.Já případně přikrývám vršek vánočky pečícím papírem, jako paní miroslava alobalem.Ale opravdu důležité je nejdříve tak 10 min na 220°c-podle trouby a pak péct na méně.Tak ať se podaří!
Jano, to mě ještě nenapadlo s tím vypínáním horní části, moc dobrý nápad, dík. A to jsem předloni pekla vánoček 15. Určitě letos tento systém vyzkouším.
Já jsem slyšela, že se na dno trouby dává kastrůlek s vodou, aby se vánočka ze spoda nepřipálila.
Ten litr a čtvrt mléka v receptu bude asi překlep,že?Jinak by to těsto bylo tekuté jak na lívance.
Mirko, já dávám dvě vrstvy alobalu i na dno plechu, hodně potřu máslem a vršek taky přikrývám, aby nebyl moc tmavý, ani zespodu není nikdy přichycená.
Já takhle také peču vánočku,dávám ji na 10 min z obou stran,pak vypnu horní část,peču dalších 10 min,a pak zase zapnu z obou stran a dopékám.Chce to hlavně nespěchat a nepéct zprudka,nebo se spálí oříšky a ty u nás frčí nejvíc.
Při pečení vánočky jsem ji měla vždy ze spoda připálenou, teď jsem si přišla na fígl - možná to není nic nového -, nejdříve peču (v el. troubě) asi na 200stupňů, když zezlátne, přikryju ji celou alobalem, ztlumím na 150 a dolní část vypnu, tj. dopekám jen zezhora. Těď už nemusím spodek odkrajovat.Asi po půl hodině zkusím špejlí jestli je už hotová.