česnek
Dle vlastní chuti (dávám alespoň půl paličky)
Postup přípravy receptu
1
Lilky a papriky opečeme na sucho v troubě (nejlépe na starém plechu) a necháme vychladnout. Papriky jsou zpravidla o něco dříve hotové. Rajčata sloupneme, nakrájíme na drobno a za občasného míchání dusíme v kastrolku, až se odpaří šťáva.
2
Lilky a papriky oloupeme a nameleme na masovém strojku nebo stačí jen rozmačkat vidličkou. Přidáme rajčata, prolisovaný česnek a olej, zamícháme. Vyborná na topinky!
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Zuzka
|2. 3. 2014 14:31
Už když jsem si přečetla recept, bylo mi jasné, že bude pomazánka chutnat tak, jak jsi jí popsala. Kdybych neměla ráda lečo, vůbec bych jí nedělala a považovala bych to rovnou za ztrátu času.
Nám tato pomazánka bohužel vůbec nechutnala. Přirovnala bych ji k leču/hospodská směs na topinky... bohužel to není náš šálek kávy.
Navíc je pomazánka opravdu velmi časově náročná a určitě by snesla podrobnější postup k přípravě - doba pečení a rady a tipy k loupání (což tedy naštěstí vepsali jiní do komentářů, za toto jim děkuji).
Dávám přednost lilkovým pomazánkám jemnějším, jako je zde na stránkách uvedený "Babagam" či by jistě mohl stát za vyzkoušení recept zde z komentářů od Gabriely B.
Gabriela B
|21. 10. 2005 22:22
Já ingredience zásadně rozmačkávám, někdy dokonce mixuji (několik vteřin) v robotu. Pomazánka se velmi dobře roztírá, pečivo se nerozmočí.
airan
|21. 10. 2005 13:24
Pro Michalu - ingredience se zasadne nekraji, ale rozmackava. Krajene kjopoulu se nikde nepodava. Nakrajeny peceny lilek z trouby je jako houba a tu stavu stejne pusti:-))Topinky pouzivam budto smazene nebo namazane maslem.Ta stava k tomu tak nejak patri a topinky se ji hned, pak se nestaci rozmocit:-))
Michala S.
|21. 10. 2005 09:28
Myslím, že by bylo chutnější ingredience pokrájet ne prolisovat, je z toho kaše. Znám podobný recept z grilovaných paprik. Navíc se nedá dost dobře docílit toho, aby z pomazánky po chvíli netekla šťáva, což není dobře. Bagetu, či chléb či topinku to rozmočí. Chuť je ale jinak dobrá.
Airan Novakova
|20. 10. 2005 22:49
No, nevim zda je Lojzicek objektivny - pravda je , ze snedl pomalu tu moji pomazanku sam, ale ma to dve slaba mista: a) jsme kamarady b) tu pomazanku poradne zapijel a nebylo to cajem :-))
Alojs Ježek
|20. 10. 2005 21:18
Už se mi dělaj boule za ušima:-0
pupen Hons
|27. 9. 2005 21:58
Já to znám z dovolené, z Egypta. Výborná záležitost, přidávám další 1.
Gabriela B
|27. 9. 2005 18:45
Výborné. Dělám něco podobného, ale pro změnu bez paprik. Ve Francii se této pomazánce říká Caviar d'aubergines ("Kaviár z lilků"), původem je Maroko. Variant existuje samozřejmě spousta. Lilky opeču nasucho v troubě (180 C, asi 40 min), až jsou pěkně měkké. (Vidlička by měla snadno projet slupkou). Nechám vychladnout, oloupu slupku a odstraním zrníčka. Rajčata spařím, oloupu a zbavím zrníček. Společně rozmixuji s citronovou šťávou, 2 lžícemi olivového oleje, solí, pepřem, česnekem a 100 g bílého jogurtu. Je to výborné s chlebem nebo např. s opečenou bílou bagetou. Nicméně jsem dnes vyzkoušela recept Airan Novákové a dávám za 1.
Pilence
|26. 9. 2005 21:45
Souhlasim, na ajvar je spousta receptu. Tohle jsou velike mnamky v Cechach dosud neobjevene nebo opomijene. Opravdu doporucuji vyzkouset, je to urcite jednickovy recept (a tem linym aspon koupit). Pile
Airan Novakova
|26. 9. 2005 20:23
Pile, ja mam na aivar jiny recept ale toto je dost podobne. Papriky na rozdil od aivaru tady muzou byt klidne i zelene, jinak ja taky radeji zbavuji seminek:-)) V Makedonii napriklad rikaji aivar jen pecene, olopane a namlete kapie smichane s olejem. Zrejme taky okrajova zalezitost. Ja tihle pomazanky miluji:-))
Pilence
|26. 9. 2005 19:06
Mnam, mnam. Tak tomuhle na Balkane rikaji AJVAR. Co rodina, to recept na nej. Tenhle je hodne podobny tomu memu ze Srbska, ale ten je bez rajcat (jsou vsak predpisy i s rajcaty). Pece se to asi na 180°C cca 1/2 hodina. Musi tomu naskakat hnede puchyre. Ja to pak nechavam sparit aspon 1/2 hodiny v igelitce, aby to slo lepe loupat. Osobne papriky pak zbavuji seminek,ale nekdo je nechava. Pak se vse semele. Ochucuji soli, peprem, cesnekem, octem (opatrne). Pak pomalu pridavame olej, toho jen tolik, kolik smes prijme! V lednicce to vydrzi dlouho, je to bajecne na chleba, jako omacicka k masum (tady doporucuji servirovat s kupou cibule). A komu se to nechce vyrabet, at se poohledne v obchode po vyrobcich od Podravky, ajvar uz vozi i k nam. Pile