Banán nakrájíme i se slupkou na špalíčky vysoké asi 2 cm. Slupku nožem na každém kousku z boku po délce nařízneme až k dužině a od dužiny nožem odřízneme (lépe řečeno odtrhneme). Nedokonale odstraněná slupka po chvíli na vzduchu ztmavne a případně odstraníme dodatečně její zbytky. Dužina si i po odstranění slupky ponechává svou typickou okrovou (světle hnědou, oříškovou) barvu. Špalíčky postavíme do středně rozpáleného oleje nastojato a hlídáme, až zespodu zežloutnou a posléze mírně zhnědnou. Oleje na smažení by mělo být tolik, aby kousky byly ponořeny asi tak do půlky. Pozor, přechod ze žluté barvy do hnědé se děje po určité chvíli a to velice spontánně! Otočíme a až jsou banány mírně zhnědlé i z druhé strany, vyndáme je z oleje a spresujeme otevřenou dlaní do placky, nejlépe následujícím způsobem: Vezmeme mikrotenový pytlík a položíme jej na pracovní desku. Špalíček banánu postavíme nastojato na pytlík, zbylou půlku pytlíku přehodíme přes banán a dlaní jej splácneme do požadovaného tvaru. Abychom se nespálili, přes mikroten položíme např. složené noviny. Banánovou placku od mikrotenu jemně oddělíme dřevěnou špachtlí. Před splácnutím špalíček banánu na fólii z obou stran posolíme, sůl se tak zapracuje do hmoty. Placičky banánů, které jsou teď vysoké asi 5-8 mm a mají tvar létajícího talíře –UFO, opět vhodíme do oleje a dosmažíme na maličko tmavší barvu.
2
Stane li se nám, že při dosmažování placiček do oleje odpadávají malé kousky, znamená to, že předsmažení bylo příliš krátké, resp. olej byl příliš rozpálený a banán při předsmažení patřičně nezměkl.
3
Protože banány do sebe při úpravě nasají hodně oleje, je vhodné "Tostones" po usmažení proložit ubrousky. Zeleninové banány použité k této úpravě a to i když se použijí úplně zelené, při nedostatečném osolení jsou nepatrně nasládlé. Pak je nutné je přímo na talíři podle chuti dosolit.
4
Zeleninové banány, známé rovněž pod názvem "banány na vaření", se v poslední době objevily v prodeji (např. Delvita). Cena za kus je asi 25 Kč. Zeleninový banán poznáte podle toho, že je větší než normální banán. Většinou bývá rovnější a měl by být prodáván v zeleném, anebo maximálně v mírně nažloutlém stavu (čím zelenější, tím lépe). Pozná se rovněž podle barvy dužiny, která, jak již bylo řečeno, není žlutá, ale okrová.
5
Prozatím je nejjistější si zeleninové banány objednat u vedoucího zeleninového úseku, protože i když jsou přes např. Delvitu dostupné, tak se na prodejně kvůli nezájmu (neznalosti) zákazníků běžně, až na vzácné vyjímky, zatím neobjevují.
6
Pro tuto úpravu jsou vhodné zeleninové banány buď úplně zelené, anebo jen mírně nažloutlé. Příliš žlutý (nazrálý anebo dokonce zralý) zeleninový banán má i po osolení chuť do sladka, kterou nelze nijak potlačit a není proto k této úpravě již vhodný.
7
"Tostones" jsou zcela bezkonkurenční přílohou např. k přírodním úpravám vepřového masa s oblohou, a to namísto brambor anebo hranolků. Lze je ale konzumovat jako pochoutku, zcela samotné.
8
Do upotřebení je nejlepší zeleninový banán skladovat v uzavřené igelitce v lednici, aby nezežloutl. Vydrží tak asi tak 7-10 dní, někdy i více. Spolehlivou kontrolou jeho stavu je jeho postupné žloutnutí.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
pabloelcheco
|20. 11. 2012 12:42
nejlépe se rozplácnou mezi dvěma kuchyňskými destičkami.výborné jsou jako další příloha k pečenému kuřeti s congrí orientales.
Orinka
|28. 5. 2011 10:39
Dělala jsem prvně, a jsem nadšená! Jen jsem práci trošku zjednodušila, po opečení všech koleček jsem každé rozmáčkla dnes skleničky (musí mít rovné dno) na talířku a snadno vidličkou z jejího dna oddělila pro další smažení. Osolené chutná jako vynikající brambůrky, asi je to i zdravější, tohle budu dělat!!!!
Danny
|25. 5. 2011 21:36
Vcera je meli v Kauflandu, takze dostupnost asi uz bude lepsi, musim je vyzkouset.
Anonym
|8. 1. 2007 01:38
V karibské oblasti se připravují nejenom jako hranolky (skvělé), ale taky jako lupínky, které jsou úplně super. Jenže hotové banánové lupínky, které se prodávají v ČR, zřejmě nejsou z "vařivých" banánů, vůbec mi nechutnají.
Klara Kholova
|7. 1. 2007 15:50
Chutnala jsem tuto dobrotu v Paname, a i pres pocatecni strach z toho, jak muze chutnat banan jako priloha, jsem byla nadsena. Chutna opravdu jak brambory, a mozna jeste lepe. Pokusim se v Delvite na ne poptat, nez Delvitu zavrou uplne.
Slovák v zahranicí .
|10. 8. 2004 12:12
V zahranicí (Karibská oblast, Spanielsko) sa volajú "macho" (samec, zrejme kvôli tvaru...)) a ich pouzitie a príprava je presne ako zemiakové hranolky, t.j. celé ponorené v horúcom olivovom oleji. Po vybratí sa nechajú odkvapkat na fritovacom site a zvysky oleja sa nechajú vsiaknut do krepového kuchynského papiera. Ciastocné splasnutie odkrojeného banánu sa robí v surovom stave (!) a velmi mierne, rozhodne nie rukou, ale plochým predmetom.