Pražit za denního světla. Dávku suchých ovesných vloček 250-360 g nasypat v tenké vrstvě na suché rozehřáté silnostěnné dno nádoby (nerezový hrnec se sendvičovým dnem, litinová pánev apod.). Pražit středním ohřevem, lze přikrýt ze začátku na 4 minuty pokličkou. Občas míchat, sledovat barvu prachu na dně. Je vhodnější mírný ohřev. Po 6-7 minutách, nebo až znatelně zhnědne, prach míchat častěji a po zhnědnutí některých vloček vysypat stranou a nechat zchladnout asi 30 minut, podle množství. Zmenšení hmotnosti asi 10%.
2
Cestovní je míněno ve smyslu jídlo na cestu. Pro snadné zažití je lepší přilít vařící vodu 420 ml a odstátím 15 minut vznikne hustá kaše. Přilitím 800 ml vařicí vody a odstátím vznikne chutnější vodová kaše. Vločky je možné zalít najednou. Umleté vločky (viz poznámka) připravit následně. Nasypat vrstvu krupičky, osolit, zalít dávkou vody. Střídat vrstvy krupičky a vody pro rychlé nasáknutí vody. Promíchat, rozetřít hrudky nenasáklé krupičky.
3
Poznámka autora receptu: Název: Bircher muesli, pražené ovesné vločky. Pražené vločky lze jednou umlít na šrotovníku na krupičku, pocit zažití zalité kaše je příjemnější i při mírně připálených vločkach. Při pražení je nutné odstavit včas proti připálení. Podle autorova žaludku je uvedený postup vyhovující pro zažití. Vůní a chutí jde o pocit pečeného obilí. Nutné počítat s připálenou vrstvou prachu na dnu nádoby. Kaši lze různě kombinovat podle chuti, např. konzerva luštěnin, ryb, nebo rozinky a sekané oříšky. Samotné suché vločky ve větším množství nedoporučuji kvůli následnému zažití - nutné dostatečně zapít.