Do 0,7 l sklenice namočit krupici na 20 minut do studené vody (460 ml). Pro lepší výsledek namočit 2 - 3 hodiny. Vylít namočenou krupici do hrnce se silným dnem, vymýt sklenici zbytkem vody. Vařit ze studené vody, solit po začátku varu. Vařit mírným varem 14 - 15 minut za občasného míchání. Konec varu je, když začne kaše „mlaskat". Naředit na požadovanou hustotu - zmizí stopa po zamíchání na hladině.
2
Ztuhlá povidla rozetřít s vodou (1 - 2 lžíce). Do mísy 1 - 1,2 l dát na dno cukr, pak povidla a nalít uvařenou kaši. Přidat na hladinu lžicku másla, nasypat skořici. Důkladně promíchat, zejména povidla ode dna pro rovnoměrnou barvu. Zakrýt proti osychání, nechat chladnout 12 - 15 minut.
3
Poznámka autora receptu: Sladká kaše tradičně podle Perchty z Rožmberka, skutečně dle Markéty z Hardegga. V případě celozrnné krupice z tvrdé pšenice (kuskus) je kaše hrubší. Cukr je proti kyselejší chuti povidel na konci jídla, lze ho nahradit medem (původní recept). Doplněk: malá hrst 24 h namočených rozinek. Rozinky podle chuti, nebo pro výjimečnou příležitost. Z hrubé, polohrubé mouky uvařená kaše bývala madlafous. Nebo matlafous, někde smažená jícha. Smažená jícha zalitá vodou a vařená do zhoustnutí je šte(r)c. Název ze starověku mi není znám, pouze jako moučná kaše (antická doba). Při konzumaci je možné číst Pověsti z hradů. Nebo vzpomenout na dobu před zrušením nevolnictví r. 1781. Též možno vzpomenout při vaření Rumfordské polévky, vařené na farách pro chudé. Popsáno blíže Boženou Němcovou v knize V zámku a podzámčí před r. 1848.