Mouky smícháme v míse se solí a uprostřed uděláme důlek, do kterého dáme žloutek, rozdrobíme kostku droždí, kterou posypeme cukrem a zalijeme mlékem. Trochu střed promícháme a necháme vzejít kvásek. Až nám kvásek nabude, přidáme do mísy jogurt (pokojové teploty, ne studený z lednice), rozpuštěné vlažné sádlo a škvarky. Pokud máme škvarky větší, můžeme je trochu pokrájet. Vše promícháme, těsto se nám bude trochu lepit na vařečku, ale to je v pořádku. Po promíchání zakapeme těsto olejem a dále mícháme. Mícháním vháníme do těsta vařečkou (metlami) vzduch a bude nám lépe kynout. Po řádném promíchání těsto v míse zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout.
2
Až těsto zvětší objem více než o polovinu, přendáme ho na pomoučněný nebo olejem pomaštěný stůl, kde ho ještě několikrát jemně promneme a vyválíme na plát o síle zhruba na prst. Z plátu pokrájíme rádýlkem nebo vykrájíme sklenicí (hrnkem) kroužky, které přeneseme na olejem (sádlem) potřený plech a tam je necháme ještě cca 15 minut kynout.
3
Před vložením do předehřáté trouby na 190 stupňů je potřeme rozšlehaným bílkem, posypeme kmínem a solí. Zhruba po čtyřech minutách troubu ztlumíme na 170 stupňů a dopečeme dozlatova.
4
Uvedené množství je dva plechy škvarkových placek, které jsou samozřejmě nejlepší ještě vlažné. Placky po vychladnutí můžeme podávat ke gulášové a bramborové polévce nebo zelňačce, k bílé kávě...
Právě dopečeno. Pekla jsem s máslem, ale i tak je to fantastické.
Díky za recept.
Jancavl
|8. 10. 2016 15:22
Vynikajici, krehoucke a vlacne. Mam rada slanejsi, takze jsem vic osolila. Vyborne, z teto davky mam 60 malych kousku a s bilym vinem je to mnamka! <3
Hana Radková
|29. 2. 2016 14:50
Placky jsou výborné a už teď je mě mrzí, že jsem zaváhala a dělala jen z polovičního množství ingrediencí. Myslela jsem si že pro dva to bude akorát, jenže když koukám na to jak do přítele padá jedna za druhou, tak........... :-))))