Mleté maso dáme do mísy, přidáme vejce, sůl a koření dle chuti, nastrouhaný česnek, velmi jemně pokrájenou cibuli a trošku vývaru nebo mléka. Vše řádně promícháme. Ne zcela tvrdé rohlíky rozmixujeme a mletou směs s nimi zahustíme. Kdo chce, může si mletou směs připravit dle vlastních zvyklostí.
Slaninu pokrájíme na malé kostičky nebo nudličky a dáme na pánev osmažit nasucho dozlatova. Olej přidáme pouze, když slanina nepustí trochu tuku. K osmažené slanině přidáme jemně nasekaný česnek, který necháme rozvonět a následně vlijeme vejce, která za stálého míchání srazit. Smaženini osolíme a opepříme dle chuti. Necháme zchladnout
Mletou směs dáme na plát alobalu nebo pečícího papíru, který jsme potřeli olejem a mokrou rukou ji roztáhneme do obdélníku, na který nandáme zchladlou smaženici. Na tu pak dle chuti můžeme pro barvu (mozaiku) naskládat proužky papriky, okurky, mrkve... a přisypat hrášek, kukuřici..., prostě to, co kdo má rád.
4
Pomocí alobalu nebo pečícího papíru plát masa s náplní svineme do rolády a konce rolády vmáčkneme zlehka dovnitř. Alobalem nebo papírem nakonec roládu obalíme a vložíme takto do pekáčku nebo remosky, podlijeme vodou a pečeme cca 30 minut. Vkládáme do předehřáté trouby na 200 stupňů.
Poté sundáme opatrně z rolády alobal a dopečeme ji dozlatova (cca 15) minut, za občasného podlití a přelití výpekem. Alobal nám zajistí, že roláda nebude mít snahu prasknout.
6
Po upečení necháme roládu zhruba 5 minut odpočinout a až pak krájíme na plátky. Podáváme s bramborem, bramborovou kaší, chlebem...