Okurky důkladně očistíme kartáčkem a opláchneme čistou vodou. Špičky okurek odkrojíme nebo okurky napícháme vidličkou - to proto, abychom urychlili dobu nakládání. Pokud nepospícháme, necháme je tak, jak jsou.
2
Čisté okurky naskládáme do kameninového soudku, sudu nebo velkých zavařovacích sklenic. Do sklenic při skládání přidáme kopr, hořčičná semínka, vinný nebo křenový list (řádně omytý). Množství nálevu děláme dle potřeby.
3
Na jeden litr vody dáme přibližně padesát gramů soli, přivedeme k varu, krátce povaříme a vroucím lákem zalijeme okurky až po okraj. Voda trochu opadne, pokud hodně, nádoby dolijeme. Doporučuji vše zatížit, aby bylo vše potopené.
4
Za léta "rychlokvaškování" se osvědčilo i Deko, Nako a další přípravky, které už obsahují koření a tudíž dáme do sklenice k okurkám jen kopr a listí (2 ks stačí na velkou sklenici). Na jedno Deko dáme cca 2 litry vody a přibližně jednu lžíci soli. Ochutnáme, aby byl lák dostatečně slaný a opět vroucím zalijeme okurky.
5
Doba, kdy budou okurky tak akorát, je 2-3 týdny, záleží na teplotě okolí, která by měla být kolem 22-24 stupňů. Nejlépe uděláme, když je uložíme v temnu, ale když je necháte doma zakryté utěrkou, nic nezkazíte. Absolutní temno není podmínkou. Pokud chceme okurky na dlouhodobé uskladnění, po týdnu je přeneseme do chladnější části domu, nejlépe do sklepa.
6
Během nakládání nám okurky začnou mléčně kvasit, to znamená, že se nálev zakalí a udělá se bílý povlak. To není důvod k obavám a vylévání sklenic. Je to normální, okurky se opláchnou a není to na závadu. Mléčné kvašení konzervuje potravinu díky mikroorganizmům.
7
... a když si namažete chleba se sádlem a zakousnete se do slaného kvašáku, tak to je ten důvod, proč je za rok budete dělat zase. Pochopitelně dělám i kyselé kvašáky a ty mizí stejně rychle. :-)
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Jarmila
|25. 9. 2016 14:35
Včera jsme dojedli poslední okurky k rizotu. Byly výborné.
Věra
|30. 8. 2016 16:31
Jsou výborné. Děláme je každoročně, k snědku jsou tak do dvou týdnů a když se odebírají, tak doporučuji dávat pozor na čistotu rukou nebo vidličky.
Věra
|30. 8. 2016 16:24
Mléčné kvašení vzniká až časem , takže nic nezabijete.
Vladimíra
|25. 8. 2016 17:07
Všechny zdravim. Tyto okurky jsou na zimu, nazývají se kyselé nebo slané, proto se dává DEKO nebo něco podobné. Nemáme soudek, tak dáváme do velké sklenice a zakryjeme celofánem a gumičkou.
Myslím, že výraz rychlokvašky nebo kvašáky není celkem správný. To jsou skutečně letní vykvašené okurky do 7-10 dní na rychlou konzumaci, kde se dává vinný, višňový, případně křenový list, kopr a já dávám i česnek.
khonsun
|24. 8. 2016 19:09
Ktere ze bakterie zpusobujici mlecne kvaseni preziji to zliti varici vodou? Nebo blbe ctu?
Evža
|28. 7. 2016 18:07
Manžel by touhle okurkovou dobou mohl být živ jen z mazaného chleba a slaného okurku. Jsou vynikající.
Miluše Drahokoupilová
|12. 7. 2016 11:48
Každý rok se na ně těšíme a i teď už máme ve sklepě pořádně napěchovaný soudeček :-) .
Jitka Petáková
|20. 8. 2015 12:22
Čekali jsme na ně víc jak 14 dnů, ale vyplatilo se. Chuť výborná až unikátní, protože jsme zvyklí jen na kyselé. Použila jsem návod s Dekem a solí a té jsem dala navršednou lžíci a potřebovala jsem na dvě flašky uvařit nálev dvakrát. Příští rok jich děláme rozhodně víc jak dvě. Děkuji za recept.
Míla
|22. 7. 2015 15:12
Slané rychlokvašky patří k tomu nejoblíbenějšímu z léta. Kyselými kvašáky jistím zásoby sterilovaných na zimu, protože se nejde hned do zásob a slané ty nikdy dlouho nevydrží, ačkoli když je manžel poprvé zkusil u mých rodičů, první sousto dokonce i vyndal z pusy.
Lucie
|3. 8. 2014 18:15
Slané okurky jsou výborné a kdysi jsem slyšela že i zdravější než ty kyselé. Všichni se vždycky třepeme na ty první. Chodíme pořád ochutnávat a ochutnávat, že ten první soudeček ani nestihne nikdy pořádně vykvasit.