Asi stejně jako Šárka seříznu prsa a rozložím rovnoměrně na plát a rozklepu a když mám kuře velké - kolem 2 kg tak je seříznu a použiji na něco jiného.
Kuře taky vykosťuji, ale ne vcelku, ale po částech a dělám jednotlivé roládky.Připadá mi logičtější, když na roládu se začíná od hřbetu, protože pak je toto menší množství masa spíše na okrajích a uprostřed zbude větší masa s prsy.Koneckonců,asi bych to neřešila, ať každý vykosťuje tak, jak mu to vyhovuje.
To je mi, paní Jaroslavo, jasné, že potom je maso rovnoměrněji rozložené. Tak to příště zkusím od hřbetu - pokud zase nepořídím kuře již rovnou vykostěné.
Jaruš,já jako "prsařka" zase roládu rozložím ,prsíčka seříznu,dělám vždy z kuřat 1,40 a větších , prsa bývají vysoká , přidám postupně tam , kde se mi zdá málo masa a přes mikroten celou roládu naklepu.
Robí sa to presne ako popísala Jarka, teda od chrbta :
Taky začínám kostit od prsou a při počtu zhotovovaných rolád k jakékoli příležitosti a při množství odchovaných králíků se stávám mistrem v " pitvání". Miluji rolády z kuřete a na pohoštění jsou výborné.Na Vánoce u nás nesmí chybět kuřecí roláda jako rychlé pohoštění pro nečekané návštěvy nebo jen tak na zobání s bramborovým salátem.
Tak všem moc díky, dobře jsem se pobavila, neboť mi bylo jasno, že "někde udělám díru" a pak budu odřezávat podél kostry a vykroutím stehenní kosti. Hlavně jsem chtěla vědět, kde začít - jestli na prsou nebo na hřbetě..... a tak jsem tam, kde jsem byla... Ale v každém případě díky, budu to muset hold vyzkoušet a uvidím, co mi bude lépe vyhovovat....
Di, hřbetem začínám proto, že plát masa je potom úpravnější: maso je víc na prostředku a jde pěkně pravidelně rozložit po ploše a na krajích zbydou kousky volnější kůže, které se lépe sepnou. Taky jsem kdysi začínala vykosťovat od prsou, ale pak jsem v televizi viděla vykosťování od páteře a uznala jsem, že to je lepší. A řezníci taky vykosťují od páteře:-)
Také jsem prsařka..o)))
Zhotovatelé rolád se teď, paní Jaroslavo, rozdělí na prsaře a hřbetaře, jinak jsme se myslím na popisu shodli. Ani sama nevím, proč začínám prsama - je to zvyk. Fakt je, že se rychle vyloupnou a je to takový malý povzbuzující úspěch na začátku. Úplně nejraději však poslední dobou kupuji kuře již vykostěné - u nás se dá v obchůdku dokonce objednat. Je to sice 100 Kš za 1 kg masa, ale čas jsou někdy také peníze.
Na vykoštění je také důležitý OSTRÝ nůž, já používám tzv. špikovák a tou ostrou špičkou maso vlastně odřezávám. Poprvé bylo kuře samá ďoura, a čas také nebyl nejkratší, ale časem se člověk trošku vypracuje. Držím palce.
Simčo, mrkněte se na Kuřecí roládu v vepřovými jazyky, tam jsem to trochu naznačila. Poprvé to zkuste s lehce rozmraženým kuřetem - jde lépe od kostí. A hlavně si vyberte pořádného ptáka, alespoň 1,5 kg, aby něco zbylo, až vysvléknete kostru. Rozřízněte ho na prsou a potom "svlékejte" - oddělujte kosti od masa. Stehne rozříznětě a vytáhněte kosti, stejně tak křídla (nebo je dejte vůbec pryč). Až budete mít plát, ztenčete partie prsou rozříznutím, případně rozklepáním tak, aby se zakryly holé kousky kůže. Poprvé Vám to bude trvat třeba hodinu, ale napodruhé to půjde již rychleji.
Přečtěte si u receptu "plněná kachna" komentář paní Oumarové.Myslím,že to tam docela dobře popsala.
Položím kuře prsama dolů, naříznu kůži podél páteře a postupně na obě strany odkrajuju maso a dávám pozor, abych neprořízla kůži. Nohy a krídla ( krídla bez konců! ) naříznu kolem kosti, oškrábu maso a kost vykroutím. Při plnění zatáhnu maso z křídel a stehen částečně dovnitř, lépe to vypadá. Myslím, že na www. radyptakaloskutáka.cz byla videoukázka.
Já vykošťovala jen jednou, bylo to strašné....od té doby vím, že v kuřecích speciálkách se dá koupit už vykoštěné kuře na plát na roládu...
Dámy, které máte s vykostěním kuřete - nenapsali byste tu postup, jak na to? Kde to rozříznete a jak postupujete? Předem prosím za popis :o)))
Já mám kuřecí rolády jako studené pohoštění moc ráda - je to něco jiného než nakrájet salám či šunku a můžete si jídlo v pohodě připravit předem. I kuře, které pouze vykostíte a zabalíte bez náplně nebo jen s plátkem slaniny a upečete je efektnější, než když necháte hosty obírat kosti. A jak říkala Helena Růžičková - není sporu, kdo chce stehýnko a kdo prsíčka. Tento recept mě inspiroval k přidání dvou dalších. A jeden už tu mám - Kuřecí rolku s vepřovými jazyky. Zatím o ni nebyl žádný zájem, možná kvůli těm jazykům. Ale ve studené kuchyni je to naprostý skvost. Kromě toho náplň je pevná a roláda se zabalí v několika vteřinách. Vyzkoušejte třeba o Vánocích ....
Pokud chcete, aby vám roláda při krájení držela pohromadě, je dobré do usmažených vajíček zamíchat jedno syrové. Tím vznikne kompaktní hmota, která se dobře spojí i s dalšími ingrdiencemi ( šunka, žampiony, hrášek ... ). Pak je samozřejmě nutné roládu pořádně utáhnout.
Roláda je dobrá aj na studeno ako nárez na misy. A vyjíčka nebudú kĺzať, keď si urobíte omeletu a tak položíte na plát mäsa a stočíte, ale praxou vám nebude robiť problém ani praženica. Len ten glutazol nedávam, korením piprom, niekedy potriem horčicou... kedy ako, aby to nebola stále tá istá chuť.
Pro ty, kdo roládu ještě nikdy nedělali: smažená vajíčka dost kloužou, lepší je dát plátky vařených nebo vůbec vynechat. Naučit se balit roládu je nejlepší s nějakou tužší náplní vcelku, například s válečkem zmrzlé mleté náplně, klobásou vcelku apod.
Já to připravuji taky tak, z kostry je ještě polévka, ale pro začínající kuchařky, které se necítí na to, kuře vykostit, bych chtěla říct, že v obchodech s kuřecím masem je možné koupit maso na roládu.
Také dělám roládu z kuřete, sama si ho vykostím, potřu pikamtní hořčicí, položím kolečka nějakého měkkého salámu, sýra, žampionů, někdy i míchaných vajec, zabalím jako roládu, převážu nití a povrch posypu třeba kořením - Pečené kuře. Je to výborné s bramborovou kaší a zeleninovým salátem nebo kompotem. Někdy zkusím v římském hrnci.