Zeleninový pokrm původem z Francie se tak trochu podobá našemu leču. Nenajdete v něm ale ani žádnou uzeninu, ani vajíčka. Co nechybí, to je cuketa a lilek. Ratatouille je skvělé k masu, rybám, těstovinám, rýži i bramborám. Nejlepší je ale jen tak s kusem čerstvé křupavé bagety na vytření skvělé omáčky.
Lilek pokrájejte na kolečka a ty pak na kousky velikosti sousta. Dejte do většího cedníku, důkladně osolte a nechte alespoň 20 minut vypotit. Rajčata dejte do mísy, zalijte vroucí vodou, do každého píchněte nožem a nechte asi 5 minut stát. Poté je vylovte, oloupejte, rozkrojte, zbavte semínek a pokrájejte na kousky. Cuketu pokrájejte na kolečka a ty pak na čtvrtiny. Papriky očistěte a nakrájejte na menší kousky, cibuli na klínky a česnek na plátky. Bylinky svažte provázkem.
Kousky lilku vysajte papírovou utěrkou, nebojte se přitlačit. Ve větší pánvi rozpalte asi 2 lžíce oleje, přidejte tak polovinu lilků a na středním plameni je opečte. V pánvi by nikdy nemělo být mnoho zeleniny, aby se nezačala dusit, ale opékala se. Jakmile lilky chytí výraznější barvu a lehce změknou, přendejte je děrovanou naběračkou do mísy a pokračujte v opékání s další várkou. Podle potřeby doplňujte do pánve olej, vždy ale jen tolik, kolik dané množství zeleniny nutně potřebuje. Stejným způsobem, tedy postupně a po částech, opečte cuketu i papriky a přidejte je do mísy k lilkům.
3
Ve větším (nejlépe litinovém) hrnci rozehřejte asi 2 lžíce oleje a orestujte cibuli i s bylinkami. Jakmile chytí barvu, přidejte česnek a restujte ještě chvíli. Česnek by neměl začít hnědnout, takže po chvíli přidejte připravenou zeleninu a rajčata. Vše dobře promíchejte, ochuťte solí, pepřem a už jen pár minut provařte, aby se tekutina z rajčat zredukovala. Ratatouille podávejte ještě teplé.
4
Recept pro vás připravil časopis F.O.O.D. (červenec/2020)