Přebranou čočku namočit, 27 hodin v létě, 32 hodin v zimě, před dušením ve větší sklenici (nabude na objemu asi 3x) do 300 ml vody. Pro klíčení čočky bude potřeba asi 2x tolik místa nad úrovní suché čočky. Po celou dobu intenzivního namáčení musí být čočka ponořená. Po 20 minutách slít nadbytečnou vodu, ponechat pouze na dně do výšky zrn čočky. Umístit na světlé místo do stínu, mimo přímé světlo.
2
První den nechat na světle 10-12 hodin (v létě kratší dobu, v zimě v teplé místnosti se světlem), včetně doby namočení. Druhý den také 10 - 12 hodin na světle mimo slunečního. Celková doba určuje délku klíčků čočky 3 - 5 mm. Kdo chce delší klíčky, může ponechat i déle.
3
Dolévat jen 2 lžíce vody, aby spodní vrstva nebyla trvale ponořená ve vodě. Uzavřít sklenici pevně víčkem, otočit sklenici skoro vodorovně - hlídat hladinu vody dole. Pomalým otáčením sklenice kolem podélné osy postupně navlhčit čočku. Dostatek vody je znát podle nalepené čočky na stěnách sklenice. Po navlhčení opět uvolnit víčko a ponechat na sklenici. Při viditelných klíčcích požadované délky slít zbytek vody, není potřeba, pokud bylo postupné navlhčování.
4
V hrnci se silným dnem nebo na teflonové pánvi (na smaltované pánvi se připaluje) rozehřát olej. Po nasypání čočky bez vody rozprostřít do rovné vrstvy. Přiklopit pokličkou. Zahřát na mírném ohni, je slyšitelné jako slabé zvuky syčení ode dna pánve. Prohazovat během ohřívání. Začátek dušení trvá 10 - 15 minut podle materiálu nádoby. Při slabě slyšitelném zvuku ponechat s pokličkou dusit 30-35 minut - po 6 - 8 minutách vyklepat vysráženou páru z pokličky (2 - 3x), jinak by byla čočka spíš vařená než dušená. Vrstvu čočky opatrně prohazovat ode dna z kraje ke středu, aby byly jednotlivé vrstvy promíchané, obalené olejem, a postupně blíže ke zdroji tepla.
5
Konečnou úpravu čočky lze poznat podle rozmazaných dušených zrn čočky na kuchyňské lžíci při prohazování vrstev, nebo první připálené čočky, podle materiálu nádoby. Kontrolně posoudit skusem. Při nedostatečné tepelné úpravě mírně divné pocity při zažití. Lze jíst teplé i studené (samovolně ohřáté na pokojovou teplotu).
6
Poznámka autora receptu Pro správně vyvážené poměry živin při trávení zajíst krajícem chleba nebo moučnou plackou. Čočka vyklíčí i po navlhčení jen ráno a večer. Namočení čočky závisí na dodavateli a sklizni, rozlišit měkkou nebo tvrdší po tepelné úpravě. Podle toho zvolit další dobu celého namočení čočky. Hlavní výhoda klíčení ve sklenici je snazší manipulace, snadné navlhčení, nehrozí nebezpečí zahnívání.