Též se s nimi občas vrátíme do hluboké minulosti. Je to prosté a dobré jídlo.
Tohle jídlo miluju a taky dělám.Jenom tam nedávám vajíčko a hrubou mouku,ale hladkou T650. ;-)
Znám tento pokrm z dob svého dětství, ale pod jiným názvem - inu nepocházím z Moravy ;-). Sama jsem ho ale nikdy nedělala, teď se dívám na ingredience a říkám si - nechybí náhodou u všeho ještě jedna nula? Přece se to nedá vyrobit z 10 gramů mouky! ;-)
Vdolky v troubě 1kg hladké nebo polohrubé mouky 50-100g ruku - např. rama 60g cukr krupice 1 žloutek 40g droždí 1/2-1/3 mléka 1 lžička soli. Nejlépe do větší mísy dáme mouku, doprostřed uděláme důlek. Do důlku žloutek, cukr a droždí. Po okraji posypeme solí. Vlážné mléko částečně vlijeme a začneme propracovávat vařečkou. Množství mléka odhadujeme podle konzistence těsta. Těsto se nemá lepit na okraje mísy ani na vařečku, ale nesmí být tuhé. Na hodinu dáme těsto na teplé místo kynout. Po té děláme malé kuličky v dlani, které rozplácneme a položíme na vál, který je posypaný moukou. Vdolky na vále necháme cca 15-20 minut dokynout. Vkládáme na plech, kde je potřeme mlékem v kterém je cukr. Pečeme dozlatova.
U nás doma se vždy dělaly z hladké mouky, potíraly sádlem a dávaly na sebe do hrnce, aby byly teplé a byly krásně měkké. Jedli jsme je i samotné k bramborové polévce. Nemáte recept na vdolky pečené nasucho v troubě?
Když jsem byl ještě malý kluk, tak je dělávala moje babička ve Staré Břeclavi. Byla to pochoutka, která se dělala často i u nás doma v Brně. Maminku jsme museli ale ukecávat, protže to byla práce, ale vždycky toho byla plná mísa a dojídaly se už studené. I tak byly senzační. Dnes jsem sám děda a už mnoho let daleko od Moravy, ale po letech jsem se rozhodl si je udělat podle receptu, který jsem si pamatoval. Pro jistotu jsem si to pouze připomenul výše uvedeným receptem, který je stejný. U nás ve Švýcarsku se dá koupit pouze hladká mouka a krupice, tak jsem byl zvědav, jestli to vůbec vyjde. Pekl jsem je na panvicích, potřel máslem, sádlo se tady na nic nepoužívá a posypal mákem, jako tenkrát doma. Na chvíli jsem je přikryl folií, aby změkly a nezklamal jsem se. Byly tak dobré, jako od babičky a bylo jich tolik, že jsem jich několik i rozdal sousedovi. Nikdy v životě něco takového nejedl.
Je to delikatesa,jen ty brambory je lépe uvařit den předem.
taky děláme.. ale místo sádla je potíráme rozpuštěným máslem... a místo posypávání mákem si dám do hrnce umletý mák, zředíme troškou mléka, ocukrujeme, přidám trošku skořice pro vůni., mírně povaříme a ještě teplou směsí potíráme placičky a zamotáme... připíjíme vychlazené mléko. :-)
dělám taky, mazané povidlama a sypané mákem. Nejvíc šmakujou vnoučatům. :-)
Taky děláme, i když ted nějak dlouho ne. Já je mám ráda potřené povidlama a k tomu bílé kafe.
Tak tyto placky miluju jen tak nasucho. Jsou vynikající. Teta je dělává na tálech, my kamna nemáme, ale máme velkou "pizza pánev" (vypadá jako hodně přerostlá remoska) a mamka je dělává na ní, vůbec se nemastí, prostě jako na kamnech. Velká mňamka.
Bramborové placky s mákem.Teď už jen kamna na kterých se to peklo jedna báseň.Mňamka.:-)