Do mísy dáme hrubou mouku, do ní uděláme důlek a do něj vklepneme vejce. Nejprve promícháme vidličkou, potom zpracováváme rukama do podoby drobenky na koláče. Pokud je moc měkké a ve velkých kusech, přidáme mouku. Pokud je moc sypké a je v tom hodně nezapracované mouky, buď přidáme vejce a uděláme větší množství nebo prosijeme přes hustší cedník, aby se přebytek mouky odstranil. Můžeme usušit, ale je možné dělat pouze z 1 vejce a hned použít..
2
Stačí na větší hrnec polévky - povařit v ní a nechat chvíli stát - nabude.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Kachnít
|16. 11. 2011 17:27
... tak tomu nerozumim. Vařila v mléce krupici a přisypávala krupici?? A pak ještě nechala zpražit. Takže mléko se celé vsáklo a ještě chvíli pražilo?? Nepřipálil se rendlík? ňam ňam ňam borůvky
¨Janina
|22. 2. 2011 14:46
Janinko, vracím se k té , jako rýžové kaši, moje maminka dělávala něco podobného, říkala tomu "grieschmorn", nejsem si jistá, že jsem to napsala správně, foneticky to bylo gríšmórn. Vařila v mléce hrubou krupici jako na krupičnou kaši, ale přisypávala za varu krupici až se udělaly žmolky a ještě je chvíli pražila skoro do sucha. Na talíři posypala cukrem a polila borůvkovou zavařeninou. Jako děti jsme to milovaly.
Tomuto polévkovému drobení dávám 1.Délám také a je výborné.Málokdo ho dělá a také už ho málokdo zná,je to ale škoda.Co se týká"stirků(nebo stěrek,nevím totiž,jak se to správně píše),tak ty dělám podle mé maminky z hladké mouky a trochou vody žmolenku a tu zavařuju do polévky.Nejvíce jie používám do hřibové a to je úplná senzace(tedy,alespoň podle mne).
Petra Špačková
|8. 1. 2008 20:28
Já do těstíčka přidávám prolis. česnek a petrželku, trochu soli, pepře
Janinka
|8. 1. 2008 18:38
Šárko, jste ZLATÍČKO!!! Dneska už mám "rozvaříno", ale zítra toho svého bobánka potěším. Dám vědět, jak to dopadlo - sama jsem zvědavá, jak to chutná. Takže DÍKY :-))
Marie H.
|8. 1. 2008 16:01
Šárko, děkuji za vysvětlení, asi by to nebyla moje parketa, ale je to zajimavé. Helo, drobení do polévky dělám, ale nudle ne. To se musím přiznat, že mi je čas od času udělá do zásoby sestra. Je pravda, že kupované zavářky se hodne zlepšily, ale domácí nudle - to je úplně o něčem jiném. Rozdíl je obrovský.
Šárka Tkáčová
|8. 1. 2008 15:43
Marsí a Maruško,ani sladká polévka,ani jen zavařit,ale povařit v mléce,zhoustne jako rýžová nebo krupicová kaše .Nic se necedí.
Hela -
|8. 1. 2008 15:43
Tak drobení vařené v mléce mi připomíná hrůzné okamžiky mého dětství, kdy jsem musela doma jíst "mlíkovou polívku" z plechového talíře, protože ten porcelánový mi vždycky nějakou nešťastnou náhodu spadl ze stolu... Jinak polévkové drobení dělaly snad dříve všechny kuchařky a asi se od toho upustilo, když se na trhu objevily zavářkové těstoviny. Kdo by se pak s tím doma dělal. Ruku na srdce, která z nás ještě doma dělá běžně nudle do polévky? Já tedy jen občas.
Marie H.
|8. 1. 2008 14:56
Já to taky moc nechápu - potom se to jí s tím mlékem jako sladká polévka nebo se zcedí a osladí ?
Marsí
|8. 1. 2008 12:53
Šárko rozumím tomu dobře, že už není třeba nic strouhat ani protlačovat, jen to drobení co vznikne nasypat do vlažného mléka a zavařit?....:-) jsem dneska nějak míň chápavá či co..:-))
Šárka Tkáčová
|8. 1. 2008 12:33
Janinko,včera jsem zašla za maminkou pro recept a představ si,že když jsem jí před chvilkou volala domů,tak jsem se dověděla,že stirky dnes udělala k obědu,tak na ně dostala chuť-při připomenutí receptu.A tatínek si jen pomlaskával.Recept je podobný výše uvedenému polévkovému drobení.Pro 2 osoby : Základem je 1 vejce,rozšlehat a přidávat mouku-maminka dělá z hladké.Přisypávat mouku do vejce a rukama třít-stírat o sebe hmotu na takovou drobenku,třeba jako na koláče. Postavit cca 3/4 l mléka,trochu osolit a už vařit jako krupičnou kaši.Vsypávat do vlažného mléka,ať se to moc nesrazí.Někdy maminka udělala úplné takové nitky,ale ty je třeba déle vařit.Na talíři posypat cukrem,nebo jak máte rádi a máslíčko-pokud můžete.Tak ať chutnáa napiš,jak se Ti povedla.
Janinka
|7. 1. 2008 21:34
Šárko díky!!! Tvoje maminka bude moje záchrana :-)) Hned jak budu vědět JAK, tak zkusím a podělím se o zážitky :-))
Šárka Tkáčová
|7. 1. 2008 13:45
Jani,drobení vařené v mléce - to je moje dětství-je mi 43 let a maminka nám to často vařila.Říká se tomu u nás "Stirky".Dnes se maminky zeptám na přesný postup a napíšu.Ale je to klasické nudlové těsto z mouky a vajec uvařené v mléce.
Janinka
|7. 1. 2008 12:50
U nás se drobení dělalo jako tužší těsto na nudle a následně se nastrouhalo. Zkusím tento postup - bude to asi mnohem rychlejší. Ale hlavně se chci zeptat: nezná některá z vás - asi spíše starších - kuchařinek drobení vařené v mléce? Přítel tvrdí, že to bylo podobné, jako třeba rýžová kaše ale mnohem lepší :-))) ... a to má kaši rád. Dělala to jeho babička, ale té už se nezeptám. Tak jestli některá z vás ví, prosím, prosím podělte se o zkušenost. Díky !!!
Derss
|7. 4. 2007 11:05
A zvládne to i chlap,do ted sem chodil k babce at mi toho nadělá a ono je to tak jednoduché.
Jana Pumprlová
|1. 3. 2007 11:08
No to je famóznííííí.Moc Vám děkuji.Miluji drobení,ale moc se mi nedařilo,neuměla jsem trefit těsto aby se dobře strouhalo.Tohle je geniální a vynikající.Opravdu se člověk učí celý život.
Jaroslava Oumarová
|15. 11. 2006 20:23
Anonyme, ne, jen uděláte něco jako drobnou žmolenku, zbytek mouky prosijete, aby Vám nezabarvila polévku na bílo. Je to fakt rychlovka:-))
Anonym
|15. 11. 2006 19:04
To znamená, že se to testo nestrouha?
Jaroslava Oumarová
|15. 11. 2006 10:27
Paní Květoslavo, nebýt posledních dvou komentářů, asi bych si Vašeho receptu nevšimla. U nás doma se drobení nedělalo. Vaše "žmolenka" byla hotová natošup a chutnalo to stejně jako strouhání:-)) Pořád se mám co učit, to je prima:-)) Dávám 1.
Jana Povolná
|11. 11. 2006 20:51
...já také dělám stejně,jen přidávám ještě trochu soli....zdá se mi to chutnější :-)
Marie Mráčková
|10. 11. 2006 20:06
Já dělám dělám toto drobení už snad půl století. A vždycky se zavděčím jak domácím, tak návštěvám. Je to jednodušší jak strouhání a snad je chutnější. Opravdu pozor na množství, hodně nabude. Ale u nás se může nahusto.
Anonym
|30. 3. 2006 08:33
Drobení dělám úplně stejně(asi ani jiný postup neexistuje),ale tu velkou hroudu si pak rozdělím na několik malých hrudek,nechám je zaschnout cca 2-3 hodinky a pak je teprve strouhám.Suché těsto se strouhá líp,nelepí se.A teprve potom dosušuju.
Květoslava Borovičková
|29. 3. 2006 19:37
Dávám to do receptů, myslím, že tento postup málokdo zná a bylo by škoda ho nezveřejnit.
Květoslava Borovičková
|29. 3. 2006 18:55
Ještě jsem zapomněla na to síto, prosívá se to právě kvůli přebytečné mouce, takže nějaký hustší cedník může být.
Květoslava Borovičková
|29. 3. 2006 18:50
Té mouky odhadem, správné množství poznáte podle toho, jak je drobení sypké, pokud je tam mouky málo, je moc měkké a ve velkých kusech, pokud je jí moc, tak to nevadí, buď přidáte vajíčko a uděláte drobení do zásoby, v tom případě usušit a nebo ho prosijete a zbylou mouku schováte na příště. Jen pozor na množství dávané do polévky, dost ji zahustí.
Květoslava Borovičková
|29. 3. 2006 18:47
Té mouky odhadem, správné množství poznáte podle toho, jak je drobení sypké, pokud je tam mouky málo, je moc měkké a ve velkých kusech, pokud je jí moc, tak to nevadí, buď přidáte vajíčko a uděláte drobení do zásoby, v tom případě usušit a nebo ho prosijete a zbylou mouku přidáte na příště. Jen pozor na množství dávané do polévky, dost ji zahustí.
Pavlína Svitáková
|29. 3. 2006 13:55
Drobení dělám stejně,ale tip p.Květy je super!
Jana z VM
|29. 3. 2006 12:54
Květo, můžete poradit kolik asi té mouky na 1 vejce? Moc mě zaujal Váš recept na drobení, je to fakt rychlejší, my tomu říkáme strouhánek, máme to moc rádi, ale já obyčejně netrefím množství mouky a mívám to moc mokré, tak to dlouho vysychá. A přes síto na těstoviny, takže cedík, ano ?! Díky předem za odpověď.
Květoslava Borovičková
|28. 3. 2006 19:05
Já dělám drobení do polévky stejným způsobem jako drobenku na koláče. Smíchám v míse vejce s hrubou moukou až vznilkne drobenka, potom přesiju přes síto. Je to rychlejší, dělala to tak moje babička.