výpečky
z vepřové plece, krkovice, bůčku, ořezu...
zelí
dušené nebo kysané, špenát, dušená řepa, cuketa nebo patizon...
cibulka
dozlatova smažená....
Postup přípravy receptu
1
Výpečky si připravíme dle vlastní chuti, tak jak jsme zvyklí a jak nám chutnají. U nás se k masu přidává hodně cibule, drcený kmín, pepř, někdy česnek, jindy i tymián nebo rozmarýn a když je možnost, tak přidáváme například i česnekové výhonky. Pečeme doměkka a dozlatova, podléváme vodou nebo pivem. Výpečky můžeme použít například i z nedělního oběda.
Mouku nasypeme do mísy, uprostřed uděláme důlek, do kterého rozdrobíme droždí, přidáme špetku cukru, trošku vody a vymícháme kašičku, ze které necháme na teplém místě, pod utěrkou, vzejít kvásek. Pak přisypeme sůl, přilijeme po částech zbylou vodu a vymícháme vláčné těsto, které necháme opět pod utěrkou a na teplém místě cca 30 minut kynout.
3
Během kynutí pokrájíme vychladlé výpečky na menší kousky a můžeme je klidně smíchat i s troškou cibulového výpeku. O to lepší chuť pak budou knedlíky mít.
Vykynuté těsto jemně propracujeme, rozdělíme na cca 12 - 14 stejně velkých dílků, které v ruce nebo na pomoučněném stole zploštíme na placky, do jejich středu nandáme lžící výpečky, které v těstě pevně, ale opatrně uzavřeme a necháme na pomoučněném stole cca 10 minut odpočinout.
5
Knedlíky naházíme do velkého hrnce / kastrolu s vroucí vodou a vaříme cca 5 minut, dle velikosti knedlíků. Nejlépe jeden na zkoušku vyndáme, vidličkami proti sobě těsto natrhneme a tak poznáme zda jsou hotové. Pak všechny vody cedníkem vyndáme a ihned propícháme vidličkou nebo jehlicí, aby z knedlíků vyšla pára, jinak by se nám knedlíky začaly srážet.
6
Podáváme s osmaženou cibulkou, kysaným nebo dušeným zelím, špenátem, řepou, patizonem, cuketou...