Nechci polemizovat o tom, kde se řízek s knedlíkem dělal dřív. Rozhodně mi nevadí, pokud to bylo v Pavlišově, i když pocházím z Úpice :). Pravda ale je, že ve Tvém vysvětlení jsou jisté mezery. Jednak tedy mezi rokem 1780 a První republikou je poměrně dlouhé období..... :). A dále... Rozhodně není pravda, že Úpičáci před 50 lety netušili, co to "Pavlišovák" je. O tom, že by to byl marketingový trik hostinských v posledních třiceti letech, nemůže být rozhodně řeč. (Já sám jsem výrazně starší, než těch 30. Pravda ale je, že řízek s knedlíkem se moje babička, která zemřela ve věku 96 let, naučila v mládí od své maminky..... a to už jsme také v První republice, nebo ještě před ní..... On ten pohyb lidí s textilem byl mnohem větší. Pokud vím, do svatoňovických dolů chodili pracovat i lidi až z Náchodska. A na druhé straně - v podhůří Krkonoš bylo textiláků minimálně stejně, jako na Broumovsku. Koneckonců, předkové z tátovy strany přišli do Úpice od Letohradu.... což je poměrně dost daleko a úplně na druhou stranu. Takže dneska už těžko rozsoudíme, jak to tenkrát bylo. Je to asi stejné, jako bys chtěl zkoumat, jestli byl dříve Wiener schnitzel nebo Cotoletta Milanese (varianta sloní ucho). Nejspíš se ale oba shodneme, že řízek s knedlíkem a zelím je neskutečná dobrota :). Já osobně dávám přednost tomu rozpuštěnému máslu. A občas, jako takovou prasárničku, místo doma kysaného, zelí sáhnu po průmyslové sterilované verzi :). Jak říkáš... každému podle jeho chuti. Tak dobrou chuť :) :)
V obci Paulisch (Pavlišov) kolem roku 1780 v jednom zájezdním hostinci podle doložené historie se za Rakouska - Uherska stavovali na cestě s textilem z Broumovska a Hronovska i Němci, kteří zde obchodovali a přitáhli sem běžné tehdy německé pohraniční jídlo, šnicl mi knodel a sauerkraut, tedy řízek s knedlíkem a zelím. Tehdy se to nedělalo běžně, ani ve friťáku ani se sladkokyselým zelím, to je fakt. V oblastním okrese Braunau (Broumov) se to tehdy uchytilo a podle obce Pavlišov se pak řízek nazýval už od první republiky. Úpičáci před 250 ani před 50 lety vůbec netušili co to Pavlišovák je. Jenže každej rozumnej hostinskej, dnes směrem do Krkonoš nebude turistům vysvětlovat co je to Pavlišovák, protože tu malou vesničku u Hronova nikdo nezná, a proto si kolem Trutnova v posledních 30 letech majitelé restaurací vymysleli ten název Úpický řízek, protože řeku Úpu už zná každej druhej. Ať už si k tomu dáte kysaný zelí nebo sladkokyselý (podle chuti), jedno prostě Pavlišováku neodpářete, že už tady je přes dvěstě let a že je to národní poklad Broumovska - Hronovska. Já osobně ho miluju se sosem z výpeku, ale jak říkám, každej podle chuti, někdo dá máslo, někdo olej z pánvičky, někdo si přidá cibulku s jížkou atd, všechny ty úpravy jsou samozřejmě už novodobé, ale na principu, že Pavlišováka lidi mimo naše Broumovsko neznaj, nemá smysl se o to hádat. Pro nás je Pavlišovák poklad, tak jako pro Slováka halušky nebo pro Štramberáka uši nebo pro Hořičáka trubičky. Milan z Broumova.
Pro mě děs a hrůza, leč pro přítele mé dcery lahůdka. A protože dneska přijedou na návštěvu, udělám mu radost a dostane knedlík se zelím a řízek. Já si ho dám ale s bramborovým salátem, nebo s bramborem. Ale co bych pro návštěvu mé dcery neudělal, že jo? 8-)
Moje maminka před padesáti lety mě podobnou kombinaci naučila jen s tím rozdílem , že maso byla smažená krkovice a přílohou byly malé bramborové knedelíčky promíchané s uvařeným kysaným zelím a promaštěné osmaženou cibulkou.To namá chybu.
Moje maminka před padesáti lety mě podobnou kombinaci naučila jen s tím rozdílem , že přílohou byly malé bramborové knedelíčky promíchané s kysaným zelím a promaštěné osmaženou cibulkou.To namá chybu.
Koldo,pravý Úpičák je také z krkovice ,stejně jako ten váš Pavlišovák. Sladkokyselé zelí s jíškou k tomu vůbec nepatří, zelíčko musí být jen kysané, zato knedlíčky by měly být pravé houskové, ne tak jako někde dělají úplně bez žemlí nebo místo žemlí dávají burizony.
jsem z HRONOVA a lepší jídlo neznám,pokud tedy myslíte PAVLIŠOVÁK z krkovice a zelíčko musíte mít z vlastního zeláku a né jak někdo dělá zelí s jíškou bleee ! jen mi vadí jak občané z upice u trutnova začali říkat že je to upický řízek a začali to tam uplně packat, zelí zahuštují a kevšemu dělají sladkokyselé no hrůza, tak prosím vás úpičáci držte se prosím pravidla - KDYŽ NĚCO NEUMIM ,TAK SE DOTOHO NEPLETU !!! věřte že tím hodně pomůžete české gastronomii
Pavlišovský řízek vařil již otec v poddůstojnické kuchyni v roce 1951 Je to dobré :-)
Proti gustu žádný dišputát, říkala moje babička. Kdysi, když jsme měli výměnnou rekreaci s NDR, tak si Němci dělali řízek, brambory a špenát. Bylo to jedlé, i když první sousto jsem jedl velice opatrně.
Zvláštní kombinace... u nás na Vysočině to neznáme. Ale proč ne? Taky se teď jí spousta různých kombinací, který by před lety nikdo nezkoušel.....
Babička je z České Skalice a tohle jíme pořád, když přijedeme na návštěvu, takže já nevím, proč tolik povyku :D Je to výborné
Tuto kombinaci si asi před 30 lety objednali hosté u nás v restauraci ,z kdysi východního Německa.Taky jsem se tvářila kysele do té doby než jsem to ochutnala!Janino my už to ničím nemastíme,řízek je mastný a v zelí je jíška!
jsem od Broumova a "Pavlišovák"miluju, dělala ho moje babička na posvícení
Já jedla na podzim v jedné berlínské menze jelení guláš s bramborovými knedlíky a červeným zelím. Kombinace vypadá na pohled taky dost nezvykle, ale bylo to moc dobré.
V jedne Bavorske restauraci jsem jedla kombinaci: rizek, cervene zeli a specle. Bylo to trochu nezvykle, ale moc mi chutnalo. Priste urcite vyzkousim i s ryzi, jak psala Di.
Nechutné jsou jenom Tvoje řeči, anonyme. A pravopis!
no to je fakt nechutný ta kombinace je smrtelná
ŘÍZEK S RÝŽÍ SE HODNĚ JÍ NA SLOVENSKU. NENÍ TO ŠPATNÉ, ALE S BRAMBOROVÝM SALÁTEM JE ŘÍZEK ROZHODNĚ LEPŠÍ :-)))
Díky za odpověd.Tak už tomu rozumím.Až na to, že nehřeším jednou do roka,ale třikrát ......do týdne.
Janino, tenhle řízek se smaží správně na sádle, takže potom tím sádlem. Zdravé to není, ale pokud tak zahřešíme jednou do roka, lze to zvládnout.
Můžete někdo napsat čím se omastí ty knedlíky?Nebo se jedí suché?Jedla už jsem různé kombinace ale tuto se mi ještě nepoštěstilo.Např.pečená krůta houskový knedlík a bramborový salát.Kombinace je to taky zvláštní ale knedlíky se mastí výpekem z krůty.
V Plzni jsem v hospodě viděl,jak Němci měli řízek s rýží a špenát a nenechali ani drobek.
Moje mamka je také z náchodska. A tak "pavlišovák" také občas vaříme.
Ani řízek s rýží není špatný. Na to jsem si zase zvykla já. Zkuste kuřecí řízeček, rýži s kari a k tomu kyselou okurku nebo okurkový salát.
já jsem blbá,teď to tam vidím napsaný,na konci receptu,prominte...to je tak,když jsem nadšená z toho,že také něco znám...tak Vás aspon hezky ohodnotím:-)
jééé...to znám.Můj manžel je z Trutnova a tam je to normální jídlo.když jsem to poprvé viděla,byla jsem v šoku z té kombinace"UPICKÝ ŘÍZEK",tak se jmenuje tam.manželovi to dělám i doma...
me ta kombinace neprijde nejak divna,porad lepsi nez rirek z ryzi
U nás se tato kombinace táhne již několik generací, ale místo houskového knedlíku děláme chlupatý. Je to vynikající, i když hodně lidí nad tím kroutí hlavou.
I já pocházím z náchodska a tahle kombinace je tam naprosto běžná. Chápu, že to může být pro někoho nezvyklé, ale je to dobré. Stejně běžně se tam třeba jí pečené kuře, brambory a k tomu kyselé nebo sladké zelí.
když jsem slyšela že moje dcera,která se vdávala na Náchodsku má řízek se zelím a k tomu knedlík!jako svatební oběd, měla jsem všelijaké představy o chuti tohoto pokrmu.Ale pak jsem byla velmi překvapená jak vynikající je to záležitost ...doporučuji všem :-)
Můj muž zase jí studený řízek nejraději s rohlíkem:-)