Umlít ovesné vločky (jemné) šrotovníkem na směs hrubé mouky a krupice (do zásoby). Jemnější směs viz poznámka níže.
2
Den předem, v 0,5 l nádobě, do 320 ml studené vody přisypávat po lžičkách ovesnou mouku na hladinu. Mouka dobře saje vodu, není nutné rozmíchání. Musí být tenká vrstva na hladině. Namočenou mouku nechat odležet v chladničce 12-20 hodin.
Vyndat z chladničky 1-2 hodiny před vařením. Vařit v nádobě se silnostěnným (sendvičovým) dnem. Rozmíchat odleženou směs těsně před přilitím do 180 ml vařící vody. Směs je dost ztuhlá a slepená. Rozmíchat také během ohřevu. Ohřívat středním až silným ohřevem pro zhoustnutí vlákniny. Po začátku varu ztlumit a osolit. Dobře umletá mouka potřebuje var 1 minutu. Druhé zabublání po zamíchání.
4
Po uvaření nalít do nádoby vhodné pro následné vyklopení. Vhodné je vymazat ji máslem. Pro suchý povrch po vyklopení lze vysypat formu strouhaným kokosem. Nechat vychladnout nejméně 3 hodiny pro ztuhnutí.
5
Poznámka autora receptu: Názvy: flammeri, chalva, polenta, ztuhlá kaše. Varianta bez mletí, 110 g ovesných vloček jemných namočit sypáním do 430 ml studené vody. Vločky vařit 20 minut, občas míchat. Podle požadavku hustoty je rozpětí celkové vody 500-900 ml. Pro vločky je vhodnější větší množství vody kvůli vaření. Lze rozmíchat mletý mák (na fotografii), nebo i jiné přísady dle chuti. Výsledek je lepivý, soudržný. Vaření pouze ze studené vody má ve výsledku žmolky. Ve velkém množství vody (700+ ml) je málo žmolků. Jiná možnost mletí je umlít část vloček (nebo krupice) na mlýnku na mák na polohrubou mouku, 10% směsi (velmi zdlouhavé). Nebo umlít na čistém mlýnku na kávu. Lze použít i mixér kuchyňského robotu. Umletou směs lze skladovat 2-3 měsíce. V případě kupované ovesné mouky je nutné před koupí kontrolovat obsah vlákniny. Hodnoty vyšší než 8 g/100 g mouky mohou způsobit zažívací potíže.