Do sklenice o objemu 750 ml nalijeme 500 ml vody, nasypeme do ní vločky a necháme stát 12 hodin (přes noc) Další info níže. V teplých dnech je vhodné ponechat je v ledničce. Namočení v kovové nádobě při použití filtrované vody (snížený obsah chlóru) způsobí počátek kažení vloček. 40 ml vody si necháme stranou.
2
Vločky přelijeme do kastrolu, sklenici vypláchneme 3x z 40 ml vody, nalijeme na vločky, protřeseme kastrolem, nebo rozmícháme. Ohřejeme nejmírnějším plamenem, až začnou vločky bublat. Dáváme pozor, aby se vločky u dna výrazně nepřipalovaly. Přilijeme 180 ml vody, dobře rozmícháme (hvězdicovitě od kraje), lze také "nakrájet" řádkově různě tuhou kaši hranou lžíce, podruhé kolmo na první směr. Znovu přivedeme pod pokličkou k varu středním plamenem aby rozpustná vláknina dobře nasákla vodou a viditelně zhoustla. Snížíme ohřev na nejmenší a vaříme celkem 20 minut. Po 10 minutách varu přilijeme 40 ml vody, zamícháme a necháme vařit do chvíle, kdy viditelně zhoustlá vláknina zbůsobí "mlaskání". Postupně přiléváme ještě asi 180 ml vody do požadované konečné hustoty (stopa po zamíchání na hladině zmizí). Je dobré poslední přilitou vodu ohřát, jinak je znatelná chuť samotné vody. Během celého vaření je potřeba odstraňovat zbylé otruby (žluté) a občasné větší černé drobečky (nad 3mm). Jinak by chutnaly hořce.
3
Na hotovou kaši přidáme volitelné položky. V tenké vrstvě je posypeme mákem. Nahoru nasypeme slunečnicová semínka a skořici. Kaši mícháme od kraje - vrstvu máku překryjeme od kraje vrstvou kaše. Dále zamačkáme horní vrstvu dolů po celém obvodu. Nakonec promícháme paprskovitě (hvězdicovitě) od kraje ke středu. Postupné míchání nejlépe rozmíchá mák, jinak zůstane ve shluku a je suchý při jídlu. Necháme ji chladnout 12 - 15 minut bez přikrytí. Kaše málo oschne. Někdy tvoří na hladině povrchové rýhy typické pro oves.
4
Poznámka autora receptu: Názvy: irish praiseach. BIO ovesné vločky jsou velmi citlivé na intenzitu ohřevu. Nutné volit nižší ohřev proti nadměrnému připalování. Nejvhodnější je nádoba se silným dnem. Poměr vody/vloček 7,8 - 8 ml/ 1 g. Při vaření bez pokličky bude kaše vysušená a ztuhlá. Jemné vločky vytváří vodovější složení, pouze hrubé ovesné vločky tvoří hrubší výsledek. Lze kombinovat v poměru 15 / 95 g jemných / hrubých. Volitelně lze začít přidáním 2 lžiček strouhaného kokosu pod mák. Kokos dosti zasytí místo slunečnice. Vločky s koncem trvanlivosti dřív než za 3,5 měsíce namočit na 18-22 hodin a skladovat v chladničce proti zkysnutí. Patrně jsou déle než 8 měsíců od balení a začíná jejich pozvolná změna.
5
Poznámka 2: České vločky je dobré kontrolovat na barvu - bílo-žlutá, světle žlutá. Pokud je žluto-hnědá nebo světle hnědá, je silné chemické hnojení (postřiky) rozeznatelné i podle zápachu. Následují zažívací potíže. Upozornění: V kombinaci s dalším jídlem během dne obsahujícím stejné množství krup je dosažena dolní doporučená hodnota příjmu vlákniny pro dospělého na den. Lze zkontrolovat podle výživových údajů na balení potravin. Jelikož jde o obilovinu s vlákninou, je nutné namočení předem, podobně jako u krup, rýže. Nutné vždy uvařit nebo opražit na sucho. Člověk nemůže jíst tepelně neupravené obilí, nemá potřebné trávicí enzymy. Kombinace lepek - laktóza (obilí - mléko apod.) jsou nejhorší kombinace pro trávení. Příkladem jsou ovesné vločky + mléko, kornout smetanové zmrzliny (složky mléka bez fermentace). Autor osobně opakovaně zažil neznámé střevní křeče, při zpětném pohledu z mléčné laktózy v kombinaci s lepkem. Z tohoto důvodu je vynechané mléko.