Minivětrníky připravíte z obávaného odpalovaného těsta. Jeho příprava vyžaduje určitou praxi, ale když si ji osvojíte nebude vám jeho příprava již připadat složitá.
Do kastrolu dejte mléko, máslo, cukr a sůl a pomalu přiveďte k varu. Jakmile se směs začne vařit, odstavte ji z plotny a najednou vmíchejte všechnu mouku. Nenechte se odradit tím, že se mouka do mléčné směsi vsakuje poměrně neochotně. Ve chvíli, kdy se vše spojí v lepkavý „knedlík“, vraťte kastrol na plotnu.
Na mírném plameni těsto tzv. odpalujte. Pečlivě míchejte a přehazujte ze strany na stranu, zatímco na dně kastrolu přisychá tenká bílá vrstvička. Míchání věnujte asi 5 minut, je to důležitá fáze, během níž se těsto zbavuje přebytečné vlhkosti. Poté kastrol sundejte z plotny a těsto nechte vychladnout, asi na 60–50 °C.
3
Do misky vyklepněte vejce a odvažte správné množství. Vychladlé těsto přendejte do robotu s protínací metlou a postupně do něj po dávkách zapracujte vejce. Další dávku vajec přidejte vždy až ve chvíli, kdy se předešlá bezezbytku zapracuje do těsta. Opět to bude vypadat, že se vejcím do těsta moc nechce, ale zanedlouho vznikne konzistentní, hladká, lehce lepivá hmota. Pokud nemáte robot, můžete použít vařečku a lidskou sílu, výsledek bude stejný, jen to bude trvat trochu déle.
Těstem naplňte cukrářský sáček s ozdobnou špičkou. Na plech vyložený pečicím papírem dělejte krouživým pohybem úhledné hromádky, asi o průměru 4–5 cm. Nechávejte mezi nimi rozestupy, větrníky během pečení nabudou. Mokrým prstem uhlaďte špičky, aby se při pečení nepřipalovaly. Větrníky pečte v troubě předehřáté na 200 °C, asi 20 minut. Měly by mít zlatavou barvu.
5
Hotové větrníky nechte zcela vychladnout.
Šlehačku oslaďte podle chuti a ušlehejte dotuha. Naplňte jí cukrářský sáček s ozdobnou špičkou. Větrníky podélně rozkrojte, nejlépe to jde vroubkovaným nožem, aby se nepotrhaly. Spodní části větrníků naplňte šlehačkou, přidejte kousky jahod, přiklopte a zasypte moučkovým cukrem.
6
Recept pro vás připravil časopis F.O.O.D. (červen/2019)