Neloupaný lilek nakrájíme na cca 1 cm vysoká kolečka, rozložíme na plech a hustě posolíme. Po 20 minutách (když z nich sůl "vycucá" hořkost) osušíme kolečka utěrkou. Na olivovém oleji osmažíme kolečka dozlatova. Na talíři potom lehce popepříme.
2
Bílý jogurt smícháme se zakysanou smetanou, přidáme sůl, lisovaný česnek, 2 lžíce olivového oleje a dobře promícháme. Kolečka lilku na talíři touto směsí polijeme a podáváme s hranolkami, popř. s ryží.
Takto upravený lilek nebo tykvičky máme moc rádi. Znám toto jídlo z Bulharska. Někdy nepoužíváme ani jogurt a potřeme plátky osmahnutého baklažánu jen utřeným česnekem, smíchaným s octem a solí....
Tereza J.
|25. 4. 2008 16:07
Nikdy nenechávam popiť ani cukety, ani tekvice ani baklažány. A sú skutočne chutné, nie mľandravé. Ochucujkem po úprave ako píše Marcelka.
Marcela Machotková
|25. 4. 2008 12:00
Obecně se má zato, že lilek i cuketa se musí vypotit. Od jednoho španělského kuchaře jsem se dozvěděla (a viděla na vlastní oči), že to je pitomost, naopak. Nakrájet, nesolit, rychle upravit a pak dochutit. Lilek i cuketa jsou daleko lahodnější a nepřipomínají hadry na podlahu. Zkuste to!!!
jaromír
|7. 9. 2007 13:48
Vynikající a je to velice rychlé . Pokusil jsem se též o malou obměnu, po té co jsem vyndal lilek z pánve, tak jsem do oleje vhodil trochu česneku na plátky a po chvilce brokolici rozebranou na malinké růžičky kterou jsem našel na zahradě při hledání kopru co jsem nasekal do zálivky. Brokolice pojala všechen zbývající ochucený olej a na talíři to pak pěkně ladilo a kombinace chutí byla překvapující.