Mouky nasypeme do mísy, promícháme se špetkou soli a uprostřed uděláme důlek, do kterého nasypeme vanilkový cukr, rozdrobíme droždí a zalijeme polovinou vlažné vody. Droždí s cukrem mírně promíchneme a necháme vzejít kvásek.
Rebarboru oloupeme a pokrájíme na plátky, vhodíme spařit do vroucí vody a ihned scedíme, necháme okapat a zchladnout. Rebarboru pak zaprášíme dle chuti mletou skořicí a kdo chce knedlíky více sladké, může použít i skořicový cukr, ale sladit opravdu není nutné.
3
Pokud nechceme vyloženě rebarborové knedlíky, které jsou opravdu vynikající, je také výborné zkombinovat třeba spařenou ochucenou rebarboru s jahodami nebo bezsemeným hroznovým vínem.
Když nám v míse vzešel kvásek, přilijeme zbylou vodu a vše propracujeme v hladké těsto, které necháme na teplém místě nakynout. Pak ho ještě jednou jemně promneme a uděláme několik (cca 12) stejně velkých dílků, které naplníme rebarborou a pevně uzavřeme.
5
Knedlíky klademe spojem dolů na pomoučněný stůl a necháme je ještě cca 10 minut odpočinout. Pak je házíme do vroucí vody, kde je během vaření jednou nebo dvakrát opatrně zamícháme, aby se otočily. Vaříme je cca 5 minut, nejlépe je jeden vyndat na zkoušku, těsto natrhnout a pak hned poznáme, jestli i ty ostatní máme hotové.
6
Knedlíky rychle vyndáme z vody (nejlépe cedníkem) a ihned propícháme vidličkou, špejlí nebo jehlicí, aby z nich vyšla přebytečná pára, která by způsobila jejich sražení. Knedlíky v míse posypeme moučkovým cukrem nebo pokapeme máslem, aby se k sobě neslepily.
Podáváme je sypané cukrem, tvarohem a přelité smetanou či jogurtem. Cukr můžeme ochutit skořicí. Lze podávat i přelité rozpuštěným máslem a sypané skořicovým cukrem. Zkrátka, fantazii a chuti se meze nekladou...a pokud se ptáte na vejce, ne, opravdu ho do těsta není třeba přidávat :-) , a pokud se bez něj neobejdete, postačí jen a pouze žloutek...