Suroviny vložíme v uvedeném pořadí do pekárny. Nejdříve zapnout program PŘÍPRAVA TĚSTA, poté program KLASIK (pekárna ETA), velikost 2, barva střední. Takto zpracované těsto opravdu nepotřebuje kvasnice a z kvásku se zadělá a upeče velmi dobrý chléb.
2
Po upečení ještě horký chléb potřeme vodou s rozpuštěnou solí a zabalíme do utěrky (pozor, utěrka nesmí být vymáchaná v aviváži!)
no já zas nechápu proč se tam dává kvásek a ještě suš.kvasnice... :-\
Jana
|16. 12. 2011 20:50
Peču sice jiný kváskový chléb, ale způsob přípravy je v podstatě u všech kváskových chlebů stejný - nedůležitější je, aby se těsto nechalo vykynout potřebnou dobu a sice : pokud připravujeme chléb v pekárně - doba kynutí je cca 5-6 hodin. To znamená, že spustíme program těsto a necháme po zpracování ještě dalších asi 6 hod kynout.Posléze teprve spustíme pečení. Jestliže těsto nekyne pekárně, doba kynutí se prodlužuje až téměř na 10 hodin. Ostatně vše o postupu kvašení, přípravy a pečení kváskového chleba najdete na : http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=111231 nebo na : http://domacipekarny.dama.cz/zajimavosti_historie_peceni.php?d=580 snad Vám to pomůže odpovědět na dotazy. Hodně úspěchů při pečení zdravého chleba ;-) do dalších let přeje všem nejen pekařkám Jana. Krásné svátky <:-)
petr
|1. 2. 2011 20:59
Kurzy pečení nejen kváskového chleba na www.dobrykurz.cz <3
lenak
|22. 1. 2008 09:31
Připravovala jsem se, že se třeba chlebík nepovede, ale povedl. Je výborný, opravdu chlebový.Droždí jsem nepřidávala. Ochucovala jsem velkým množstvým kmínu a 1KL chlebového koření( kmín2 : fenykl1 : koriandr1). S grahamovou moukou jsem šetřila a tak jsem dala 70g žitné a zbytek grahamové.
Markéta
|4. 11. 2007 07:46
Zdravím včechny, jež vyzkoušeli tento recept nebo se ho chystají zkoušet. Chléb jsem připravovala (hnětení, kynutí a pečení) celkem 5,5 hodiny, a výsledkem byla chuťově sice dobrá, ale velmi tuhá nevykynutá cihla. Pravda, místo grahamové mouky (nebyla) jsem použila žitnou, a kvásku "jen" 200g. Pokud někdo tuší, kde mohla být chyba, budu ráda za názor. Děkuji a přeji úspěšnější pečení.
Lenka S
|8. 8. 2006 14:50
Děkuji za vysvětlení, vyzkouším.
Abies Alba
|8. 8. 2006 12:33
Lenka S: Těsto s kváskem vyžaduje mnohem delší zpracování než těsto s kvasnicemi. Když použijete program klasik, vykyne také. POkud použijete nejprve přípravu těsta a pak program klasik, je výsledný chléb nakynutější a kypřejší a chutnější. Proto takový postup.
Lenka S
|6. 8. 2006 22:01
Tomu nějak nerozumím. Proč napřed program Příprava těsta, když součástí programu Klasik je i zpracování těsta ? Děkuji za odpověď, opravdu by mě to moc zajímalo.
Abies Alba
|23. 5. 2006 18:17
Kuchařko on-line, prosím o opravu v postupu. Nejdříve zapnout program PŘÍPRAVA TĚSTA, poté program KLASIK. Takto zpracované těsto opravdu nepotřebuje kvasnice a z kvásku se zadělá a upeče velmi dobrý chléb. Děkuji.
Rybář
|23. 5. 2006 13:19
Včera jsem jedl kváskový chléb připravený přesně dle uvedeného receptu. A výsledkem nebyla žádná tvrdá těžká hrouda, ale naopak nadýchaný dobrý chléb. Dokonce i naše děti poznaly rozdíl v chuti a chleba jim moc chutnal.
Simona
|15. 5. 2006 13:47
Musím dodat, že je to příliš zjednodušeně napsáno. Předně, v momentě, kdy do kváskového chleba dáte kvasnice, tak už to není kváskový chleba, poněvadž i při sebemenším množství kvasnic, tyto zlikvidují nakyslou kváskovou chuť a taky je ten kvásek zbytečný z důvodu kvašení. Kvašení totiž přebírají kvasnice. Za další: aby těsto skutečně vykynulo, musí se nechat kvasit daleko déle, než je i ten nejdelší program v jakémkoliv typu pekárny. Takže pokud chcete upéct skutečně kváskový chleba s jeho typickou kyselejší chutí, bez kvasnic, tak jej musíte nechat po promísení kvasit cca 10 hodin a pak teprve dát péct, jinak z toho budete mít tvrdou těžkou hroudu těsta. A to pomíjím problematiku kvalitní chlebové mouky.