pěkně hnusné,slané jak sledi :-X
Dodatek, tu bílou mázdru samozřejmě vyhodíte :-) Ta se nejí! ;-)
Já je dělám jak je dělala už moje babička z Újezdu u Brna. Vodu svařím se solí, abych vyhnal chemii. Na litr vody poctivou plnou lžíci soli, to je tak akorát. Do pětilitrovky dám na dno patičku chleba (lépe zakvasí) kopr, vinný list. Kdo nemá vinný list, může nahradit višňovým) Vše samozřejmě řádně opláchnuté a vydrbané.Okurky před pokladením do lahve propíchám silnější jehlou, aby z nich lépe unikal plyn. Dále už prokládám jen koprem (množství nepřehnat) a vinným listem. Nahoře "zašprajcuji těmi největšími okurkami a přisypu jednu lžíci cukru, ten opět podpoří kvašení. Poté zaleji slaným lákem tak, aby bylo vše ponořené, nic nesmí ani čouhat ani plavat! Nenalévejte vrchovaté, hladina může během procesu malinko stoupnout. Dám na dobře zvolené místo, KDE SE S NIMI NEBUDE PO DOBU KVAŠENÍ HÝBAT !!! Pokud se sklenicí budete vrtět, ťukat na ni nedejbože hýbat, zpřetrháte řetězce kvasinek v nejhorším případě vám to přestane kvasit a budete mít jen slané "máčáky". Nahoře lehce překryjeme kvůli muškám. Já používám kulatou krabičku od másla - ideální. Když dobře zakvasí cca za tři čtyři dny seberu s hladiny bílou "mázdru" POZOR! Nepoužívejte kov! Dřevěnou nebo umělohmotnou lžící. Doba kdy jsou už jedlé je různá, dle teploty v místě kvašení, cca 7 - 11 dní, jak kdy. Při správném zakvašení již lák (ochutnávám brčkem) nesmí být vůbec slaný, ze všeho nejvíc připomíná chutí citronovou šťávu. Přeji všem dobrou chuť a připomínám - při kvašení nehýbat nádobou! :-) <3
To máte dle teploty při které je necháte kvasit. V pokojové teplotě je to rychlejší než v chladnu. Teď v těch vedrech jsem je měl při kuchyňské teplotě za sedm dní akorát.
kvasaky zraji asi 7/10dni
P.Klára, to je výborný nápad zabaliť chlebovú kôrku do plátna, lebo častým vyberaním uhoriek z pohára sa úplne kôrka "rozprple" a je to dosť negustiozne. Už to budem robiť tak ako Vy.Ďakujem za dobrý nápad.
Olga, tiež robím v sezone kvašáky podobne ako Vy. Tú clebovú kôrku, /ja dávammalú patku z chleba/ zabalím do čistého bieleho plátna, položím na vrch ohariek a cez to zalievam.Keď sú vykysnuté chlieb aj s plátnom odstránim a môžu sa konzumovať. Keď ich je veľa, hotové uharky vyberiem,nálev precedím cezgázu, uhorky rozdelím do 0,7 l fliaš, zalejem precedeným nálevo uzavriem na pevo víčkom, odložím na chladné miesto a niekedy máme aj celú zimu. Klára
Kvašáky robievam aj ja,tak ako píšeDáša,ale ešte pridávam aj cesnak.Uhorky ešte v strede narežem a zrežem aj kúsok z jedneho a druhého konca aby dobre prešla chuť zo všetkých korenín a rýchlejšie začali kvasiť.Na rýchlejšie kvasenie dávam aj pár kúskov chlebovej kôrky a v izbovej teplote začnú rýchlo kvasiť, takže na štvrtý denˇsa dajú konzumovať. Musia sa ale čím prv zjesť, lebo tá chlebová kôrka nevyzerá v tom potom veľmi lákavo. Ale uhorky majú výbornú chuť.Tento recept mám od polskej priateľky, v čase uhoriek ho robievam často a hlavne keď uhorky už prestávajú rásť a už nemajú taký pekný tvar a keď sú také okrúhlejšie ,súdkovité.
Já dělám "kvašáky" následovně: okurky,kopr,višňový list,vinný list,křen,sůl - tu rozpustím ve vodě a vznikne tak slaný nálev, kterým okurky ve sklenici zaleju.Jsou výborné a lepší jsem ještě neochutnala.Křen jim dodá ten správný říz!
Zajímá mně doba po kterou mají kvašáky zrát ... děkuji z a odpověď.
Můj tatínek dělá "kvašáky" takhle: okurky, křenové listí, višňové listí, listy z vinné révy, kopr, cibule, sůl. Proloží okurky, prosolí, zalije vodou a zatíží.
Kvasené uhorky možno urobiť v širokej palete chutí,napr. len uhorky a zeler, len uhorky a kôpor,len uhorky a cesnak, alebo Zmes: uhorky, kôpor, mrkva, cibuľa, chren
Souhlasím s S Čechem,ale doporučuji nepropichovat a sůl rozpustit nejdříve ve vodě
Doporučuji okurky nekolikrát propíchnout jehlicí,místo křenu několik višňových listů a l -2 listo vinné révy.Česnek ne!