Kuřecí prsa omyjeme, osušíme ubrouskem a nakrájíme na větší kousky (asi 5 x 5 cm). Žampionům oloupeme hlavičky a nakrájíme je na co nejtenčí plátky. Vybereme tak velký hrnec, aby maso pokrylo přibližně celé dno a nebylo ve vrstvách. Do hrnce nalijeme olej, tolik aby bylo celé dno pokryté, rozpálíme plotýnku a vložíme do hrnce malý kousek masa na zkoušku. Když maso začne prskat, rozložíme do hrnce všechno maso a osmahneme je z obou stran, tak aby se zatáhlo a zbělelo.
Když je maso bílé, tak ho osolíme (asi špetka soli na každý kousek), přisypeme žampiony a nalijeme vodu. Až začne voda vřít, tak do ní rozdrobíme půl kostky bujónu, hrnec přikryjeme pokličkou, zmírníme plamen a dusíme asi 10 min. Mezitím si do misky vlijeme smetanu a vmícháme do ní metličkou hladkou mouku tak, aby nevznikly hrudky.
3
Po 10ti minutách vyndáme maso a ochutnáme tekutinu v hrnci. Pokud je málo slaná, přidáme druhou půlku bujónu. Potom do hrnce vlijeme smetanu s moukou. Společně provaříme pod pokličkou asi 10 minut. Pokud je omáčka moc hustá, opatrně ji naředíme trochou mléka.
Pokud je moc řídká, přidáme lžíci mouky rozmíchanou v trošce mléka. Nakonec do omáčky vrátíme maso, vypneme plotýnku a před podáváním ještě necháme 10 minut stát. Podáváme s těstovinami, rýží nebo knedlíkem
Recept je super podrobně popsán. Kuřecí prsa na houbách je jídlo, které milujeme, dovolím si jen pár připomínek ke stávajícímu receptu:
1) Nějak nechápu ten český zvyk loupat žampiony. Pokud nejsou nějak výrazně špinavá, nevidím k loupání důvod.
2) Dovolila bych si polemizovat se "špetkou soli na každý kousek", zvláště, když poté do vody chceme přidat bujón. Obávala bych se, že bude jídlo přesolené. Viděla bych to na "posolit maso cca dvěma špetkama soli" - tedy na celé množství masa 2 špetky - a zalít vývarem.
3) Raději toto jídlo než moukou zahušťuji Solamylem, ale to je jen moje "libůstka".
Vřele jako přílohu doporučuji gnochi.