Kuře rozčtvrtíme, osolíme, vložíme do pekáče s trochou oleje, podlijeme trochou vody a klasicky pečeme. Než se kuře upeče, připravíme nádivku. Rohlíky nakrájíme na kostičky, zalijeme mlékem, osolíme. Vymačkáme přebytečné mléko, přidáme žloutky, pažitku nebo petrželku najemno nasekanou a na drobné kousíčky nakrájenou anglickou slaninu.
2
Z bílků našleháme pěnu a zlehka vmícháme do nádivky. Nádivka může být trochu řidší, ale ne moc. Když je kuře měkké s křupavou kůžičkou, zalijeme ho v pekáči připravenou "nádivkou" a dáme zapéct, dokud "nádivka" nezhnědne a neudělá kůrčičku. Před porcováním je dobré nechat malinko zchladnout. Teplé přímo z trouby se porce rozpadají.
3
Podáváme s kyselou okurkou nebo dobrou sterilovanou zeleninou.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Miroslava Severová
|11. 2. 2009 10:47
Taky dávám nádivku péci zvlášť vedle masa, ať už je to králík nebo kuře, krůta, má takovou dobrou kůčičku navrchu. Když ji udělám více, nacpu ji i dovnitř - kuře,králík,krůta. Do nádivky dávám mandle a když nemám, což je skoro vždycky dávám nasekané vlašské ořechy. Jsou snad ještě lepší než mandle, krásně křupají.
Jana Podolská
|10. 2. 2009 11:33
To by nebylo ono, já tak dělám i králíka /to pak je nádivka čeneková/ a nikdy nikomu lovení kostí nedělalo problémy. Ono to od kostí líp pouští šťávu i do tý nádivky.
Ostružina Lesní
|8. 2. 2009 18:16
To musí být moc dobré. Raději bych ale kuře před upečením vykostila, abych nemusela ty kosti lovit z té nádivky. :c)