No nevím kdo Tě učil Krkonošské kyselo, ale raději si zajeť někam do Krkonoš a nauč se ho vařit.
Tradiční kyselo se správně dělá tak, že houby se povaří, brambory se vaří ve slupce zvlášť v hrnci, a do hrnce k houbám se přidá rozmíchaný kvásek. Kmín se nepřidává - ten je již v kvásku - lidi dřív neměli moc inkrediencí co by měli na přidání do jídla a navíc kvásek byl základ......V talíři pak rozklohníte oloupanou bramboru, přidáte malinký kousek másla a zalijete houbami s kváskem, trochu se posolí a je to..... Jako sváteční verzi kysela je možné přidat míchaná vajíčka....
Tradiční kyselo se správně dělá tak, že houby se povaří, brambory se vaří ve slupce zvlášť v hrnci, a do hrnce k houbám se přidá rozmíchaný kvásek. Kmín se nepřidává - ten je již v kvásku - lidi dřív neměli moc inkrediencí co by měli na přidání do jídla a navíc kvásek byl základ......V talíři pak rozklohníte oloupanou bramboru, přidáte malinký kousek másla a zalijete houbami s kváskem, trochu se posolí a je to..... Jako sváteční verzi kysela je možné přidat míchaná vajíčka.... Dobrou chuť...
skvělé, dělala jsem ho už 3x během 14dní (s houbami i bez) a kdo ochutnal pěl chválu ;-)
Tady najdete darce kvasku: http://cuketka.cz/kvasek/kvasek.html Je uzasne, jak se lidi radi podeli :-) A dobrou chut pri vareni kysela!
Drazí spolukuchtíci a spolukuchtice! Tož sem neska vařel kyselo, povedlo se, neměl sem sice sušeny hřibe, tož sem to udělal bez nich (pravil sem si, že dež nebele tak jich tam take nedávali) a dal nakonec do polivke enom to vaječino (míchaná vejce) a na taliř herteple (brambory) vařeny v šupce. Prvni co mně napadlo belo: "To kyselo je moc kyselý!" http://www.youtube.com/watch?v=m_OqxiijZiU jak pravil Trautenberk a hned mně napadlo aji to co pravila Anča: "Když je to kyselo, tak to musí bejt kyselý." No co vám budo povidat, belo to vyborny, jak Trautenberk sem to nevelil zpátke :o) Mám rád kesely polivke, ať už je to kulajda (do ty si eště předávám ocet, abe to belo dost kesely) a zjedl bech ji bečko nebo kyselica (neco jak zelňačka). No, ale jak sem to polivko vařel, přišel sem na to, že jo tade známe, me ji řikáme chlebová nebo žebráčková polivka. Je to v podstatě to samy, ve jo akorát vařite ze začátko chleba a me z konca. Do kastróla z vodó se dá natrhané chleba, hlavně kurke, přidá se k tomo kmin, muže aji nejaká ta zelenina, hovaři se to, dosoli a nakonec se tam ešče vidličkó rozkvedlá jedno nebo dvě véce a je to hotovy, akorát do ni nedáváme te herteple a vaječino. Já jo mám moc rád, takže kyselo, kery je chuťově skoro stény, mám vlastně take rád. P.S. Nekdo tade psal, že na jižni Moravě se nedá zehnat kvásek. Měl sem štěsti, v sósedni dědině sem dostal od pekařa kilo za 30 korun. Enomže s tém je to ošemetny, mělobe tam bét uvedeny kolik be ho mělo bét, protože každé pekař vám to prodá jinak, já sem čekal, že mi ho prodá tak, že be se to vešlo do hrsti a on rovno cely kilo. Ale dá se udělat aji doma: http://www.kvaskovychleb.cz/doku.php?id=navody:zalozeni_kvasku http://www.cuketka.cz/?p=11261 http://conovehonakopci.cz/?p=105 tade akorát pozor maji tam u prvniho dňa chybu u móke patři tam 100gr. ne ml.!!! A dež be se vám s tém nechcelo patlat a chceli be ste si kvásek sehnat tak tade je kvásková mapa, třeba maji kvásek u sósedu a ani o tym nevite ;-)
recept na chlebový kvásek http://www.naturlife.cz/obchod/vse-pro-kvaskovy-chleb
Největší problém - jak na jižní moravě sehnat dobrý kvásek. Pekaři se s ním loučí velmi neochotně - asi si myslí, že bychom si dělali chleby doma a stali se tak nežádoucími samospotřebiteli. Argument, že je to na polívku nezabírá. Ale když se sežene - polívečka je ham ham !!
To vaše kyselo z pod Krkonoš je teda bašta.Z NovéPaky je tá moja.Kvások si odtial vozíme keď ideme na dušičky.To je dobrota.
Dobrý den , já si dělám kvásek sám doma , a to tak, že si vezmu trochu mouky z připravené směsi na domácí chléb , přidám obyčejné droždí trochu cukru a nechám v teple vykvasit. Není to sice jako pravý chlebový kvásek ale účel to splnuje.Přeji dobrou chutˇ.
Bramory na loupacku a čerstvě usušené houby,to je ta správná chut.Źijeme trvale v zahraničí a správný kvásek jsem ještě nenašla,ale i tak patří toto kyselo mezi naše nej jídla.Vařím ho přesně jako Martina H.a rovnou plný 4litr.hrnec.Mńam a taky je to naše vzpomínka na mládí a Ćesko.
žijeme trvale v zahraničí a správný kvásek jsem ještě nenašla,ale i tak patří toto kyselo mezi naše nej jídla.Vařím ho přesně jako Martina H.a rovnou plný 4litr.hrnec.Mńam a taky je to naše vzpomínka na mládí a Ćesko.
Kyselo je moje oblíbené jídlo, bohužel od doby, kdy jsem se přestěhovala od Krkonoš do Brna, nemůžu ho dělat, neb se v Brně kvásek nedá sehnat...nebo alespoň mně se to zatím nepovedlo. Nemáte někdo dobrý tip? Díky Bára
Na horách bývalo zvykem mít kvásek ponořený ve vodě v kameninovém hrnci blízko kamen. Odebrané množství se doplnilo žitnou moukou. Proto kupovaný kvásek, kde převažuje pšeničná mouka , vylepšíme stejným množstvím žitné mouky.Zalejeme vodou a necháme na teplém místě asi 3 dny(používáme zavařovací sklenici s umělohmotným víčkem. Kyselo je tmavší a chutnější. Mirek
Pro správné kyselé kyselo je nutné nechat kvásek 3-4 dny kvasit ve sklenici ponořený ve vodě a na tmavém místě.
V naší "krkonošské" rodině vaříme vše zvlášť a solíme až nakonec. V hnci vařím vodu s kmínem a celou cibulí, když je cibule vařená, vliji kvásek. Mezitím uvařím brambory ve slupce,houby, usmažím hodně cibulky a na tuku od cibule pak míchaná vejce. Pokrájené brambory, cibuli a vejce vkládám do provařeného kvásku a osolím. A máslo? Toho měli horalé vždycky pomálu.
Pile: Zmrazený kvásek dám večer do vysoké misky a zaleju vodou, aby byl ponořený. Do rána spolehlivě rozmrzne. :-)
Kvasek se da objednat a koupit napr. v prodejnach Michelskych pekaren. Jde o zitny kvas vyzraly, vaha cca 250 g, zhruba za 16,50 Kc. Dotaz pro Abies Albu: jak potom kvasek rozmrazujes? Diky, Pile
Kvásek na kyselo kupujeme v pekárně, pak ho rozdělím na části a vložím do mrazáku. Vydrží tam tak dlouho, dokud ho nespotřebujeme :-))Jenže každá pekárna chlebové těsto neprodává. Je potřeba se stále ptát až narazíte na tu pravou.
Krkonošský kyselo musí mít rozškvařený máslo! S tím je to to pravé.Brambory taky vařím na loupačku.Zde je ale trochu problém s kváskem,takže si ho vždycky dovezu a udržuju.Ještě by bylo záhodno upozornit,že když se dá zavařit ten kvásek,musí se míchat,má to tendenci hodně rychle "utíkat".
to přeškvařené máslo bych nedávala kazí se tím chutdávám jen plátek čerstvého másla a nechám jej rozpustit zjemní se chuť.
Tu cibulku dáváme taky tak. Navíc: brambory vaříme tzv. "na loupačku", tedy ve šlupce a každý ho oloupaný dostane na talíř před podáním polévky, kde si ho rozkrájí.
Kyselo máme moc rádi a vkládáme do něj před podáváním hromadu zlaté cibulky osmažené na másle.
Znám a dělám a chutná :-)