Cizrnu namočíme minimálně 24 hodin předem do vody, do které přidáme 1/2 lžičky jedlé sody (to nám pomůže trochu narušit pevnou strukturu cizrny, jinak bychom nedosáhli hladké konzistence). Před vařením vodu vyměníme, vmícháme 1/4 lžičky jedlé sody (víc ne, nechceme, aby nám ovlivnila soda chuť cizrny) a vaříme pak cca 1,5 - 2 hodiny (celý tento proces se dá urychlit koupením cizrny v konzervě, ale výsledný produkt nedosáhne takové kvality, jelikož cizrna v nálevu má lehce jinou chuť).
2
Po uvaření si vodu slijeme někam bokem (budeme ji dále používat) a necháme cizrnu vychladnout.
Mezitím si dáme do mixéru tahini, česnek (propasírovaný uvolní více chuti), šťávu z citrónu, olivový olej, římský kmín (čerstvě nadrcený bude také vždy lepší) a vše promixujeme na hladkou kaši. Do této kaše přidáme vychladlou cizrnu (cca 2 hrsti si dáme bokem na posypání) a pár lžic vody, kterou jsme si dali bokem při vaření (má v sobě chuť, tak proč ji nevyužít) a to vše vymixujeme do krémové konzistence. Pokud je hummus moc tuhý, přidáme další vodu (konzistence by neměla být tužší než klasická bramborová kaše).
Hummus servírujeme při pokojové teplotě (určitě ne studený z ledničky) posypaný celou vařenou cizrnou, červenou paprikou, nasekanou hladkolistou petrželí a to celé zalijeme olivovým olejem. Případně můžeme na hummus položit i rozpůlené vařené vejce, vařené fazole, smažené houby a podobně, možností je hodně.
6
Hummus se pak konzumuje ideálně s arabským chlebem (ale i hranolky) a vhodnou zeleninou. Typicky se v základu dává kyselá okurka, rajčata, cibule (v Jeruzalémě, kde jsem si tak oblíbil hummus, si místní obložili půlměsíčky cibule misku s hummusem a pak ho těmi půlměsíčky vyjedli).
7
Variace hummusu:
8
Variací, jak upravit hummus, je velice mnoho, já jsem si zde vybral ty, co mě zaujaly v poslední době.
9
Pro jejich přípravu budete potřebovat mrkev a červenou řepu. Obě suroviny nakrájíte na plátky a rozložíte na plech, kde je pokapete olivovým olejem a osolíte špetkou soli. Poté pečeme na 200°C cca 35 minut.
10
Vychází se ze stejného základu, kdy nejprve připravíte klasický hummus a do něj pak vložíte mrkev nebo červenou řepu a rozmixujete.