Vyzkoušejte nefalšované italské rizoto z osmažené a následně povařené rýže podlité bílým vínem a zeleninovým vývarem. Nechybí ani parmezán, který chuť pokrmu dotáhne k dokonalosti.
Tradiční italské rizoto, postupem a chutí poněkud lišící se od toho českého. Aby se výsledný pokrm mohl pyšnit názvem risotto, musí si nejprve rýže projít krátkým osmažením a až poté je vařena. V Itálii se na přípravu rizota používá tradiční kulatozrnná rýže, např. Arborio či Carnaoli. V Čechách se dají ve větších obchodech sehnat taky, ale třeba Lagris vyrábí vlastní kulatozrnnou rýži, která mi osobně chutná. Každopádně doporučuji nekupovat tu úplně nejlevnější, přece jen je rýže základem tohoto jídla.
2
Nejprve se v hrnci nechá rozpustit kousek másla (cca 30 g), ke kterému osobně přidávám ještě olivový olej. Poté přisypeme drobně nakrájenou cibuli, kterou osmažíme tak, aby zesklovatěla (nesmí zhědnout). K cibuli přisypeme rýži, promícháme ji s cibulí a 3-5 minut na mírném ohni smažíme.
Rýži podlijeme bílým vínem, počkáme než se voda vsákne do rýže a odpaří a poté postupně doléváme zeleninovým vývarem. Důležitou poznámkou je, že vývar přidáváme postupně - jakmile se předchozí dávka odpaří, přidáme další; vývar tak spotřebujeme v 7-10 krocích.
4
Po zhruba 18 minutách rýže změkne a nastane chvíle, kdy se do již skoro hotového rizota přidává kousek másla na zjemnění a parmezán. Poté stačí promíchat, ať se máslo a parmezán rozpustí a spojí s rizotem a můžeme podávat (před případným dosolením doporučuji ochutnat, protože parmezán je sám o sobě docela slaný, tak ať rizoto není přesolené).
Stejně jako u těstovin platí, že rýže by měla být al dente, tedy nikoliv převařená a rizoto rozbředlé. Konzistence by měla být krémová - podáváme hned po uvaření, jinak to už nebude ono. A parmezán je dost kritický - nahradit ho třeba eidamem není vhodné, protože pak nebude mít rizoto tu správnou chuť.
6
Existuje jistě mnoho dalších variací rizota, např. risotto con funghi (rizoto s houbami, kdy se při vaření přidají namočené houby) či risotto alla Milanese (se šafránem a popř. morkem), ale tohle je základ.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Adéla
|28. 3. 2017 13:10
Italské rizoti je nejlepší, dělám ho už dlouho ale zeleninový vývar dělám vždy z bujónu. Dnes jsem zkoušela dělat vývar domácí ale bez toho bujónu to nějak není ono. Nemáte někdo recept na dobrej zeleninovej vývar?
Milan
|12. 10. 2016 19:14
Ještě lepší než zeleninovým vývarem nám chutná rizoto podlívat vývarem z uzeného masa, jinak je tato úprava super. Na rozdíl od ,,českého" rizota v tomto italském maso nechybí a ani není žádoucí.
michal
|21. 3. 2013 07:00
myslíš, že italové vaří jen jedno rizoto furt dokola? ten ital tam dělal milánské rizoto. ten postup je tady víceméně správný.
Do pravého italského rizota se rýže nikdy nesmí proplachovat, neudělala by se totiž správná kaše. Takže rýži jen tak jak ji koupíte šoupnout na máslo a opékat...
ryze se proplachovat nemusi, staci to hodit rovnou na maslo/olej. resp na tu cibuli na oleji.t
ruza
|2. 2. 2012 11:01
Ráda bych si opravdu uvařila dobré rizoto, ale nikde se nepíše, zda mám tu rýži propláchnout, nebo dát rovnou na to máslo, olej apod. :-) Děkuji za odpověď
Myslim, ze ta stredni obtiznost je tam proto, ze kdyz varite tato italska rizota, tak u nich musite stat a michat a michat a michat... ;-) Coz, pokud jsem cetla dostatecne pozorne, tam napsano neni. :-)
Mate pravdu - jak s pridanim masla, tak s mym zapominanim. Pri psani jsem si vsimnul, ze popsat to tak, abych na nic nezapomnel je slozitejsi, nez to udelat rukama. KOnec opravim co nevidet. Diky za pripominku.
@nn@
|22. 11. 2010 18:52
Konecne risotto jak ma byt (skor0)a k tomu od chlapa ale zapomnel jste jednu dulezitou cast a sice kdyz je rize "al dente"musi se pridat maslo za syrova ktere se rozpusti a udela risotto kremove a pak samozrejme parmiggiano.Jsem si jista ze jste jen zapomnel to finale.Tato procedura se jmenuje "mantecatura".Diky za recept