V nižším hrnci s větším průměrem rozehřejeme vepřové sádlo, na které přidáme nahrubo nakrájenou cibuli. Ztlumíme plamen (na elektrice cca stupeň č. 2) a za pravidelného míchání trápíme cibulku tak 20-30 minut, dokud krásně nezhnědne.
2
Malinko zesílíme plamen, přidáme na větší kostky pokrájené maso a zasmahneme, aby se zatáhlo. Přihodíme na větší kusy pokrájená rajčata a papriky (kdo nechce mít v guláši slupky, může rajčata i papriky předem oloupat). Osolíme, lehce opepříme (nejlépe čerstvě namletým pepřem z mlýnku), přisypeme mletou papriku, vše ještě chvilinku lehce zasmahneme (vážně jen tak půl minutky, aby nám paprika nezhořkla) a zalijeme vývarem (případně vodou a přihodíme masox) tak, aby bylo maso ponořené.
3
Ztlumíme znovu plamen, aby nám guláš jen zlehounka pobublával a přiklopíme. Vaříme za občasného promíchání a přilití vývaru do změknutí masa (v případě, že budeme gulášek trápit na opravdu malém plameni, počítejte i se třemi hodinami).
4
Když je maso hotové, ochutnáme, případně dosolíme a kdo má rád, může přidat nadrobno nakrájenou chilli papričku (u nás doma v této fázi oddělujeme porce pro manželku a prcka a zvlášť pro tátu :-) ).
5
Pokud jsme měli dobře prorostlou kližku, nebude potřeba guláš dále zahušťovat, v opačném případě použijeme natrhanou chlebovou střídku, kterou přidáme do guláše a necháme ještě chvíli provařit. Podáváme s houskovým knedlíkem, chlebem, nebo s těstovinami, zkrátka s tím, co má kdo rád. :-)
6
Určitě existuje velká řada jiných receptů na guláš, někdo přidává ještě česnek, majoránku, brambory, zahušťuje moukou nebo jíškou, apod. Dá se uvařit i daleko rychleji (např. v tlakovém hrnci), ale tohle je takový sváteční recept, když doma vaří guláš chlap a nevadí mu se s tím trošku pomazlit. Výsledek stojí určitě za to. :-) Dobrou chuť!