Základem holandské omáčky jsou máslo a žloutky dochucené pepřem a citronovou šťávou. Navzdory názvu se omáčka uplatňuje především ve francouzské kuchyni. Nejčastěji se podává k rybám a mořským plodům, ale zrovna tak si ji můžete dopřát třeba k drůbežímu masu nebo zelenině.
V misce (nerez nebo z varného skla) šlehejte žloutky s citronovou šťávou tak dlouho, až se hmota zdvojnásobí. Potom vezměte tuto misku a dejte ji na hrnec s horkou vodou (voda se nesmi vařit, musí být jen tak akorat u bodu varu, miska se nesmi vody dotykat – udělali byste z vajec míchaná vajíčka).
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Jespi
|4. 11. 2015 00:24
Doporučil bych místo hnusné citronky svařit bílé víno s octem a úplně nakonci zašlehat čerstvou, na hrubo nakrájenou, bazalku <3
Jana Macáková
|26. 6. 2015 12:07
Dobrý den, dnes jsem ji poprvé zkusila - ale byla dost kyselá - nevíte někdo proč a co s tím? Hledala jsem i na internetu videa, tam přidávají sůl a pepř (a taky bílé víno) hned zezačátku - byla to chyba?
castava
|24. 3. 2015 18:41
Holandská omáčka z francouzského La sauce hollandaise je bílá omáčka z másla a šlehaného žloutku podávaná ponejvíce k rybám a mořským plodům, řidčeji též k zelenině. Patří k základním omáčkám klasické francouzské kuchyně.
Z holandské omáčky se odvozuje bearnéská omáčka, součást receptury na Chateaubriand (steak).
Zdroj Wikipedie
Miška
|12. 12. 2012 16:53
Dobrý večer,pravě jsem došlehala a omačka prostě užasná,děkuji za recept :-)
Omáčka Béarnaise ( číta sa bernéz ) bola prvýkrát pripravená už v roku1830 šéfkuchárom Jules Collinetom v parížskej reštaurácii „Le pavillon Henry IV“. Henry IV sa narodil v Béarn a odtiaľ pochádza názov omáčky. Má nezastupiteľné miesto vo francúzskej kuchyni, jedná sa o špeciálnu omáčku na steaky.
Amy -
|13. 6. 2009 14:48
Béarnaise, prosím, tedy nikoli bernská, ale béarnská. Je francouzská, nikoli švýcarská. Před poučováním je dobré načerpat informace neboť jinak se snadno dostaneme na úroveň boha Peruna, jemuž je rovněž vše rovno.
recepty 73
|12. 6. 2009 08:27
Takto holandskou omáčku připravuji i já,a jak píše Simča,je to takový základ pro další druhy-bernská... .Možná to zní složitě,ale opak je pravdou,pokud se člověk drží postupu,nelze to snad zkazit.Jiří
Apina Hrbek
|11. 6. 2009 19:22
Jak vsichni vime, zadny recept neni “vytesan v kameni” a vetsina z nas si dela veci podle sveho. Simca mi poslala email s nekolika adresami na ktere jsem se podivala. Na nich skutecne pisi recept tak, jak popsala ona. Krome referenci tady u nas na web, ktere podporuji recept ktery jsem vlozila dnes rano, jsem otevrela Velkou kucharku pana Vilema Vrabce. Je to moudry pan, dava za pravdu vsem. Zakladni recept je jak jsem uvedla ja, s tou vyjimnkou, ze on dava jeste trochu vorcestrove omacky. Pan Vrabec dale znimuje, ze jako obmena se muze pouzit maslo v kouskach a trochu (1/10 l) vyvaru. Takze je vse vysvetleno a nezbyva nic jineho nez poprat zdar ve vareni!
ladislava staffenová
|11. 6. 2009 16:54
Takhle mě to taky doma naučili i s těmi příchutěmi, jak uvádí Simča - chce to ale opravdu trpělivost, neuspěchat to.Jinak si neumím představit, že bych tuhle dobrotu dělala z nějakého polotovaru(ani jsem no neviděla, protože jpo tom bych se určitě nepídila)
Simča Sládková
|11. 6. 2009 15:22
Dávala jsem k jinému receptu varianty holandské omáčky, ale asi by spíše patřily sem. Tak tedy: BERNAISE [berníz] - bernská omáčka - zákl. HO doplníme nadrobno posekanou petrželkou, estragonem a kerblíkem. CHORON [šoron] - HO ochucená rajčatovým protlakem. MALTÉZSKÁ - HO ochucená pomerančovou šťávou i kůrou. MUŠELÍN - HO zjemněná šlehanou smetanou. SUVOROV - HO doplněná kromě nadrobno posekané petrželky, estragonu a kerblíku i lanýži. ŠALVĚJOVÁ - HO ochucená vývarem šalvěje a bílým vínem. S.