Sója, jako každá luštěnina, obsahuje oligosacharidy, které způsobují zažívací potíže. Proto se luštěniny obecně po namočení scedí, dává se čistá voda raději ve větším množství a teprve pak se vaří. Lze také po přivedení k varu vodu slít a pak teprve vařit ve vodě čisté. Druhý postup se dopoučuje u čočky, která se nenamáčí. U sójového masa je postup přípravy jiný. Vhazuje se do ochucené vařící vody( sůl, masox apod.), nechá chvíli nabobtnat, pak je dobré maso povařit, ale není to bezpodmínečně nutné. Ale je známo, že čím déle se sójové maso vaří, tím je stravitelnější. A vyplavené oligosacharidy vylejete...
Prosím, mě by také zajímalo, proč se musí ta voda slévat a maso vymačkat? Děkuji mockrát za odpověď :-)
Kamile, máte naprostou pravdu, psala jsem to sem taky, ale nějak se mi to asi špatně odeslalo. Nevadí, hlavně, že tu tento názor je:-))
Taky jsem to o té vodě ze sojového masa četla. A dokonce tam psali, že by se mělo sojové maso vařit ve větším množství vody (asi jako těstoviny) asi hodinu a potom vodu slít a teprve potom naložit jako čerstvé maso. A jak jsem to takhle začala dělat, zjistila jsem, že mi sojové maso víc chutná a nevadí ani zdravotně. Dřív jsem mívala takový těžký pocit v žaludku.
Kamile,proč se nedoporučuje používat tekutinu,ve které se sojové maso vařilo?
Nedoporučeje se používat tekutinu, ve které se sojové maso vařilo a pak nechalo v ní bobtnat. Dokonce zbytky tekutiny ze sojového maso před dalším použitím se mají vymačkat a maso nechat odkapat. Také restování cibule se zeleninou není vhodné, protože cibule je mnohem dříve hotová napřed restujeme zeleninu a pak přidáme cibuli. Jinak proti receptu nemám žádné výhrady.