lžička
pálivá paprika
nebo 1 lžička ostré maďarské paprikové pasty
1
špetka
sůl
Postup přípravy receptu
1
Tukem pokryjeme tence dno papiňáku a když se rozhřeje, nasypeme tam maso nakrájené na 2 cm kostky. Občas mícháme. Maso pustí vodu. Necháme maso do odpaření, až se začne připékat a dělat kůrčičku na stěnách papiňáku. To trvá asi 45 minut. Nasypeme papriku a mícháme, až se všechny kousky masa obalí - asi 2 minuty.
2
Pak nasypeme na maso lžíci hladké mouky a znovu maso jí obalíme. Nasypeme do hrnce cibuli nakrájenou na malé kostičky a mícháme, až se smísí s masem. Cibule pustí šťávu a my čekáme, až se voda vypaří. Nasypeme na směs zbylou mouku a mícháme ode dna, až mouka začne hnědnout. V tom okamžiku nalejeme do hrnce vývar nebo vodu, zavřeme poklici (uzávěr) hrnce a známým způsobem vaříme 1 hodinu.
3
Když se papiňák ochladí, otevřeme poklicí a přidáme zbylé ingredience. Guláš v otevřeném hrnci povaříme ještě asi 5-7 minut za stálého míchání. Množství cibule obvykle zahustí omáčku tak, že nemusíme už přidávat ani jíšku, ani tvrdý chleba ani rozmačkaný brambor. Všechny výpeky ze stěn jsou v guláši.
4
S čerstvým chlebem, pivním rohlíkem, knedlíkem, ale i s vídeňskými noky, těstovinami či rýží si Vás strávníci zvolí královnou večera.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Rudla
|11. 11. 2016 08:42
Nakrájenou kližku hodím na sádlo na pánvy,orestuji,vyberu a hodím do papináku,na výpeku v pánvy erestuji cibuli,podotýkám,že lepší cibulku neuděláte,tu přesunu k masu,přidám papriku,krátce orestuji,přidám pepř,zaleji vodou,přidám malinkej kousek masoxu,zavřu,za 30 min.po ochlazení otevřu a dál ať si každý dochutí,zahustí jak je libo.
Anonymous
|5. 10. 2012 14:27
jdu na nej
Erich Dauer
|7. 11. 2009 12:41
tak jsem zabloudil do online kuchařky. Dělám guláš podle návodu....viz výše, tedy jedno jsem nepochopil....dát papriku a potom mouku a čekat až zhnědne, to je ptákovina!!!!Jak poznám v hnědé paprice nahnědlou mouku? Těžko se dočkám odpovědi....s ohledem na frekvenci zdejších příspěvků, ale za pokus nic nedám! :-))
Jana Kutačová
|24. 1. 2007 11:04
Taky jsem vyzkoušela a byl dobrý.Jen mám pořád pocit,že když se to masíčko dusí v normálním hrnci(podstatně déle),tak je více nasáknuté tou šťávou.Guláš z papiňáku nám opravdu chutnal,ale vrátím se opět ke svému dvouhodinovému:o))
Šárka
|24. 1. 2007 10:36
Tak jsem poprvé vyzkoušela obávaný papiňák a první jídlo v něm byl guláš.Dělala jsem ho klasicky,cibule, maso (kližka)po zatáhnutí jsem zaprášila moukou, orestoval,přidala papriku,zalila,zavřela čekala.Vařila jsem při mírném tlaku 17minut.Výsledek.Výborný na poprvé se to povedlo,vůbec se mi to nepřipálilo.Obava z papiňáku je pryč.
Anonym
|11. 1. 2007 00:23
Určitě vyzkouším, jen mám dotaz. Pokud se cibule dává až po opečení masa, tedy obráceně, než to dělávám, je potom nějak cítit? Nebo je úplně rozdušená? Děkuji
Yveta
|9. 1. 2007 05:42
Souhlasim s pani Airan. Gulas zasadne delam v papinaku, take jsem to zkousela vselijak, ale papinak vyhral. Moukou zahustuji zasadne po uvareni masa v papinaku a zalezi na okoreni pred zahustenim tak, jak se pani Airan zminuje. Mame radi maso z pomaleho hrnce, ale bohuzel ne gulas, na to je nejlepsi papinak. Gulas v papinaku varim dvacet let a vzdycky s uspechem.
Jana D
|8. 1. 2007 23:07
Paní Šárko asi jste to špatně pochopila. V receptu je uvedeno, že se guláš vaří v papiňáku 1 hodinu a v komentářích je uvedeno, že klasickou metodou (v hrnci) zabere vaření guláše 2-1/2h. Já také némám zkušenost s gulášem v papiňáku, ale určitě to vyzkouším. Uvidíme, co z toho bude:-)
Šárka
|8. 1. 2007 08:55
Papiňák jsem dostala k vánocům takže s ním nemám žádné zkušenosti a trochu se ho bojím.Souhlasila bych s přípravou dle paní Ivany P.dle klasiky nejdříve cibulka, maso,mouka paprika.V původním recepru,nevěřím, že po 2 minutách restování není paprika hořká.2 1/2 h příprava masa i kližky v papíňaku? To opravdu je stejná doba jako v normálním kastrólu, také nevidím důvod proč používat papiňák.
helena
|7. 1. 2007 18:43
Já dělám v tlakáči skoro všechno maso, naučila jsem se jak na to, že maso mám jako z trouby i šťáva je krásně hnědá, ale nedovedu si představit, že to dělám l hodinu, To musí být maso úplně rozvařené.Stačí úplně p§l hodinky u hovězího, jinak u kuřecího tak asi 15 minut.
Airan
|6. 1. 2007 14:14
Gulas delam zasadne v papinaku, uz jsem se o tom zminila v diskuzech:-) Dokonce jsme to testovali tak i onak - vyhral papinak. Stejne jako Pastis delam prvni maso (naucila sjem se to od jedne pani z Madarska) akorat mouku davam az po uvareni masa.Trvam na tom, ze ze zalezi nejvic na ochuceni, ne na tom zda se dela v papinaku:-)
Pastis Petite
|6. 1. 2007 08:50
Mám 5-litrový. Toho předního můžete dát až v poměru 1:1, protože kližka někdy mívá málo masa a přední maso to zlepší. Když upravíte poměry, určitě to vyjde, hlavní je to množství cibule na množství masa a postup vaření. Zkoušela jsem snad deset různých receptů, ale tenhle, s masem napřed a cibulí potom nám nejvíc chutná.
Ivana Přikrylová
|6. 1. 2007 03:01
Guláš dělám vždy v papiňáku ze stejných surovin, ale jiným způsobem: Nejdříve orestuji cibulku do růžova, přidám k ní kostky masa a znovu orestuji dokud maso nezbělí. Až pak zapráším moukou, paprikou, a ihned zaleju vodou (aby se paprika nepřipálila a nezhořkla) a vařím rovněž hodinu.
Anonym
|5. 1. 2007 20:40
Prosím, jak velký papiňák máte? A toho předního je 1/2 kg? Určitě vyzkouším a upravím suroviny, protože do mého papiňáku se to asi nevejde.
Pastis Petite
|5. 1. 2007 18:05
Mouka se mi ještě nikdy nepřipálila, stačí 2-3 minuty na opražení. Naše rodina má maso ráda velice měkké. Klasickou metodou to vezme 2-1/2 hodiny plus přípravu. Možná, že používáte lepší maso než kližku a to opravdu potřebuje kratší čas.
Kamil Krybus
|5. 1. 2007 15:46
1. Znám tento způsob vaření guláše, několikrát jsem to zkoušel, ale nikdy se mi to nepovedlo. Vždycky se mouka přichytila na dno a připálila. A to jsem zkoušel různé typy hladké mouky.2. Sečtu-li časy na vaření tohoto recepty v hrnci pana Papina, tak já klasickou metodou to mám uvařeno za stejný časový úsek. Pak se mi ovšem vytrácí důvod, pro to vůbec dělat v papiňáku.