Nejprve připravíme karamel, který použijeme k vytření nádoby pro Flan. Asi 3 lžíce cukru (krystalový) smícháme se lžičkou vody a zvolna zahříváme. Získáme bezbarvý sirup, který postupně bude hnědnout a ve fázi, kdy bude barva kaštanově hnědá, kastrolek s karamelem odstavíme z plamene. Je-li viskozita karamelu příliš vysoká, přidáme 1-2 lžičky vody.
2
Hmota na Flan: žloutky a celá vejce dokonale ušleháme a přilijeme kondenzované mléko, ušleháme a nakonec zašleháme normální mléko. Misku, plechovku či jinou nádobu vymažeme připraveným karamelem a nalejeme do dvou třetin hmotu. Přikryjeme alobalem a vložíme do papiňáku. Vaříme 20 minut a pak ihned odtlakujeme a vyndáme, dáme vychladit do lednice, nejlépe přes noc. Lze použít i vodní lázeň a "péct" v troubě kolem 140-150 °C, ale trvá to déle - asi 40 minut. Ideální je použít kónickou nádobu (užší dno, širší okraj), aby šel Flan lehce vyklopit.
3
Chuť je velmi charakteristická, něco mezi svítkem a pudinkem a vše je podbarveno karamelem.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Monika
|14. 4. 2015 17:38
Flan ale není jako naše koláče, to je hloupost.
Helena
|10. 4. 2006 19:29
Zajimava technologie,vyzkousim.
Anonym
|10. 4. 2006 16:02
Paní Jaroslavo, dělávám podobný recept, i když mě ten papiňák překvapil.Chuťově se podobá creme caramel. A je to jeden z mála receptů, které se nazývají také Flan, protože jinak flan jsou většinou něco jako naše koláče, ať už nasladko nebo slano.
Anonym
|10. 4. 2006 15:00
Tenhle recept je od Tom B. Pokud chcete vedet vice o tomto bajecnem dezertu kouknete na:http://www.gourmetsleuth.com/flan.htmTom B
Jaroslava Oumarová
|10. 4. 2006 13:00
Je škoda, že u některých skvělých receptů není autor:-))