Fíky by měly být pěkně zralé. Hledejte takové s tmavě fialovou slupkou, těžší na svou velikost. Dejte pozor, aby nebyly nijak natlučené. Nicméně to, zda jsou opravdu zralé, poznáte, až když je rozkrojíte - vnitřek by měl být tmavě růžový až vínový.
2
Fíky nakrojte do kříže, řezy ale neveďte až dolů - nechte 1 cm odspodu nenakrojený. Pak oběma palci a ukazováčky stiskněte dole a fík by se měl rozevřít jako květina. Měly by mít pokojovou teplotu, aby vynikla jejich chuť.
3
Do menšího nepřilnavého hrnce nalijte vodu, nasypte cukr, přidejte med, citronovou šťávu, vanilku a trochu pomerančové kůry a zahřejte. Míchejte, aby se sirup nepřipálil, za pár minutek by měl zhoustnout.
4
Do řeckého jogurtu můžete/nemusíte vmíchat trošku vanilky. Do mělčí misky nebo na talířek dejte trochu jogurtu (popř. tvarohu), položte na něj fík a zakápněte libovolným množstvím horkého sirupu.
5
Co se týče vanilky ze seznamu ingrediencí - můžete použít část vanilkového lusku. Nicméně v obchodě se zdravou výživou jsem objevila vanilkový bio prášek. Cenově to vyšlo jako jeden vanilkový lusk ze supermarketu a vypadá to, že je toho víc. Toho je při vaření/pečení potřeba jen malé množství, takže to balení by vám mělo chvíli vydržet.
6
Med by měl být světlejší, protože světlý bývá ze začátku sezóny (konec jara/začátek léta) a chutě v medu jsou velmi jemné ve srovnání s tmavým medem. Ten by mohl chuť ostatních ingrediencí přebít. Jarní med i rychleji krystalizuje (btw. každý med by měl dřív či později zkrystalizovat - týdny až roky) a obsahuje větší množství pylu. Je tedy zdravější a vhodnější i pro alergiky k vybudování přirozené imunity. Zeptejte se svého včelaře, jaká rostlina převládá - vhodný je akát, pampeliška, růže (i pozdních medů), hloh, lípa, bodlák, kaštan, levandule...