Nedovolím si to nazvat Kimchi , ale chutná to rozhodně lépe než většina kupovaných "kimchi" v supermarketech. Variantu z bílého zelí jsem okoukala ve zdejším asijském bistru. Bílé zelí nakrájím/ nakrouhám na tenké plátky, vložím do mísy a spařím horkou vodou, až je všechno zelí pod vodou. Spařené zelí takto nechám odpočívat při pokojové teplotě cca 6 hodin. Mrkev nakrájím na jemné proužky, česnek nakrájím na plátky, 1/2 zázvoru najemno nastrouhám a zbylou polovinu nechám na plátky - lze nakrájet na kostičky, ale osobně nerada kousnu do zázvoru. Cibulku nakrájím na menší kolečka, zelenou cibulku na zhruba 1cm dlouhé kousky. Lze přidat například ředkev.
2
Do hrnce dám cca 100 ml vody a 1 lžičku škrobu (ideálně tapiokový, ale stejnou funkci udělá i kukuřičný) a dám vařit. Za stálého míchání čekám, až směs začne houstnout, trvá to cca 3 - 5 minut. V případě potřeby přidám vodu nebo škrob, abych měla konzistenci tekoucí kaše. Do hotové směsi vmíchám chilli - doporučuji přímo chilli na kimchi, nebo rovnou použít chilli pastu, a rybí omáčku.
3
Ze zelí si sliji přebytečnou vodu (doporučuji si alespoň 0,5 l nechat). Přidám pokrájenou mrkev, cibuli, česnek, nastrouhaný zázvor (zázvorové plátky dávám navrch naplněné sklenice), přidám připravenou pastu, sůl (růžovou ) a cukr (lépe hnědý, já používám palmový) a řádně promíchám (rukama v rukavicích).
4
Promíchanou směs dám do uzavíratelných dóz - používám zavařovací sklenice, na toto množství potřebuji 2-3 sklenice (0,7l). Nádobu plním cca 1-1,5 cm pod okraj a doplním slitou vodou ze zelí tak, aby bylo vše ponořené. Navrch dám plátky zázvoru, pořádně zatáhnu víčko, otočím dnem vzhůru pro kontrolu a nechávám kvasit při pokojové teplotě cca 3 dny (v zimě dávám nad radiátor). Zhruba druhý den by se měly už ve sklenici začít dělat bublinky. Důležité je sklenici otevírat pomalu, lahev je natlakovaná! Po 3 dnech dejte zelí do lednice, ať se přeruší proces kvašení. V lednici vám vydrží několik měsíců.