Den předem nebo alespoň 4 hodiny před vařením si namočíme fazole. Můžeme obě barvy máčet spolu, ničemu to neškodí.
2
Nakrájíme si slaninku, klobásky, mrkvičky a pastiňáky a utřeme si česnek (já používám český, takže mi stačí 2 stroužky, pokud máte obyčejný čínský, dejte minimálně dvojnásob).
3
Když máme ingredience takto připraveny, ve velkém hrnci si rozpálíme sádlo, a orestujeme v něm slaninku a utřený česnek. Restujeme tak dlouho, dokud slaninka nezprůsvitní a česnek nezgranuluje. Pak přidáme klobásku a nakrájenou zeleninku. Zasypeme celým pytlíkem sladké papriky, špetkou chilli, přidáme lžíci kečupu nebo lžičku protlaku a zalejeme asi 1 dcl hovězího vývaru. Necháme dusit, občas přilejeme ještě trochu vývaru, aby se nám to nespálilo.
4
Asi tak po čtvrthodince, kdy už jsou chutě řádně propojené, přilejeme fazole i s vodou, ve které jsme je máčeli. Dolejeme zbytek vývaru, pokud byl z kostky, tak nesolíme, pokud byl domácí, dosolíme podle chuti. Necháme povařit.
5
Přidáme vodou naředěnou kysanou smetanu (ředíme ji, aby necuckovala), pořádně zamícháme a přidáme lžíci octa.
6
Podle chuti můžeme ještě dokořenit, kdo má jak rád výrazné chutě. Vaříme, dokud nejsou fazole měkké.
7
Na závěr, kdo má rád hustší polévky, tak část fazolí rozmixuje tyčovým mixérem nebo, pokud nemá tyčový mixér, tak jich část jednoduše propasíruje. Podáváme s čerstvým chlebem a trochou nasekané čerstvé petrželky.