Nejprve v silnostěnném kastrolu bez tuku opražte na malé hranolky nakrájenou slaninu. Vyjměte. Omyté brambory rozpulte, očištěnou mrkev nakrájejte na větší kousky, oloupaný černý kořen rozpulte a vložte do citronem okyselené vody.
2
Dno kastrolu teď potřete 2 lžícemi másla, rozložte na něj brambory řeznou plochou dolů, na ně dejte oloupané šalotky. Asi do dvou třetin výšky zalijte vodou a zeleninu přikryjte pečicím papírem, ve kterém vystřihněte otvor pro páru. Pomalu duste, až se všechna tekutina odpaří. Promíchejte, nechte brambory a šalotky lehce opéci, pak vyjměte.
3
Do hrnce dejte zbylé máslo a ostatní pokrájenou zeleninu a připravte ji stejně jako brambory a cibulky. Vyjměte, do hrnce dejte lanýžovou šťávu, opraženou slaninu, drobně nakrájený lanýž, rozinky a vývar.
4
Odvařte, vraťte všechnu zeleninu a brambory, promíchejte a přikryté krátce poduste.
5
**__//Know–how://__**
6
\\
7
//**Topinambur** používaný v kuchyni jsou hlízky dekorativní slunečnice hlíznaté, u nás běžné na zahrádkách nebo zplanělé na železničních náspech či okrajích polí.
8
Topinambury, známé také jako židovské brambory či jeruzalémské artyčoky, jsou také krmnou plodinou a v 50. letech minulého století u nás byly hojně pěstované.
9
Zároveň jsou hlízky pro svou lahodnou, jemnou chuť a výživové benefity (zejména obsah inulinu), populární po celém světě jako labužnická záležitost.
10
Také **černý kořen** („hadí mord“) byl u nás kdysi velice populární, dokonce se mu říkalo „chřest chudých“.
11
Zvenčí je sice černý, samotný kůlovitý kořen je ale bílý, rychle však oxiduje, proto se vkládá do okyselené vody. Občas je k mání u farmářů a pěstuje se na zahrádkách.//