UBOHÉ DĚVČE TO JSOU DRŠTKY VYPRANÉ V ARIELU BEZ CHUTI..ODPORNÉ A ZNIČENÉ...
Souhlasím s Vaškem-podstatný je dobrý masový vývar,který dává polévce chuť,taktéž používáme vepřová žebra.Nějak si neumím představit základ jen z drštěk...
Vylejt vývar z drštěk považuji rovněž za zvrhlost :-!
Dělat jíšku na oleji považuji za zvrhlost.
Já jsem narazila v Jednotě (COOP) na mražené hovězí držky, které stačí jenom povařit. Ty nesmrdí. Ale stejně jednou vyměním vodu.
To slevani a trikrat vareni je s prominutim blbost,drztky vadrhnu ve studene vode se soli potom je oplacnu v horkr vode potom jeste jednou proplachnu ve studene a dam je do papinaku ve studene vode, privedu do varu varim ca 40 min.Zeleninu davam ve vetsich kusech a po vyvreni vyndam derovanou lzici, cedit tuto polevku na konec je hrich, jinak OK
přátelé..až si někdy budete dělat "ovar" (vepřové koleno) vývar nechte vychladnout a tzv.ho napytlikujte do mrazáku..budete mít kvalitní domácí vývar chutově znamenitý.. již žádné náhražky (masoxy atd.) Váš Zdeněk :-)
No, z předvařených a čistých drštek je to pohoda. Akorát dávám na konec papriku, kterou jsem zpěnil na oleji. Majoránku s česnekem ke konci ,a by polévka voněla.
Drštkovku mě naučila máma a ta se od kmotry ve 30 letech min.stol. na Hané.Jak píšou znalci těchto pochoutek že je třeba dát i vonné koření je to pravda. Ale zkuste ještě co právě dáváme ještě my a to játrové knedlíčky.Stojí to za to. Já jsem vařil dršťkovku na jednu akci ve dvou kotlech a ¨šoulel jsem 1200 ks knedlíčků, byla to fuška ale chutnalo to.
já tuhle polívku miluju,ale mám vyzkoušenou variantu,že místo držek dám kuřecí kuřecí kůže,dělám z nich roládky a když zbydou tak je z toho falešná držkovka,nebo přidávám taky sojovou drť,ale to jsou jenom náhražky
Koukám na tu lidovou tvořivost, BEZ ČERSTVÉHO ZÁZVORU TO NENÍ DOBRÁ DRŠŤKOVKA.
Tak to jsme si vážně pošmákli, nějak se mi utrhla ruka s dršťkama a koupila jsem jich fakt hodně, tak pro podobné případy, jako jsem já, doporučuji vyzkoušet recept lucemburské dršťky, je to taky lahůdka!
Pár triků od dědy řezníka: 1) jako základ vývar z morkových kostí a kořenové zeleniny - část se pak nakrájená vrátí do polévky 2) základ jako u guláše - osmažit hodně cibule, ne zesklovatět, ale do zlatohněda3) s cibulkou smažit pár utřených česneků - jeho výrazná chuť tak zmizí, ale stane se pikantním kořením, mimochodem, to je tajemství slavných francouzských omáček4) nevylévat poslední vodu při vaření drštěk, ale zalít s ní osmaženou cibulku s rozmíchanou paprikou
Prosím POMÓC, přečetla jsem si všechny komentáře k polévce a opravdu nevím kolikrát ty dršťky mám prát.Ví někdo zaručený tip jak na to?Manžel ji chce uvařit a já to chci zkusit. Díky
Já kupuji předvařené drštky a doma je jen jednou propláchnu vlažnou vodou. Základ všeho je cibule.Dávám jí hodně a polévka je perfektní. Ze všech receptú jsem si vybral přijatelné suroviny a ty co se mi nezdály, jsem tam nedal. Všechny výšeuvedené suroviny jsou však jedlé, takže proti chuti .........
Pro lidi na zapade a mozna i doma: Drstky ktere jsou jiz predvarene a nebo sparene neni treba varit a vodu vylevat. Dulezite je po rozmrazeni d vsecho tluste vyrezat a odblanit.Dale paprika je velice choulostiva na rozpalene panvi, neb velice snadno zhorkne. Ja nyni ji do te cibule zamicham tesne pred sejmutim z ohne.Dale postradam v receptu dulezitou petrzel ktera se vzdy pridava do polevky 5-8 minut pred koncem vareni.Jeste jsem nezkusil pridat cerstvy nastrouhany zazvor ktery jsem videl v receptu a melo by to smysl neb je trochu ostry a maskuje spatnou vuni.Dobrou chut Vam vsem preji z Texasu!
Ve snaze navratit se vlastnimu puvodu budu se pokouset o drstkovou polevku. Mam par otazek:1) Jak dlouho nechat varit v prvnich dvou vodach? Jenom nechat prejit varem?2) Korenova zelenina - nakrajet nebo nastrouhat?3) Proc se drstky kraji na male nudlicky az po tretim vareni?Dekuji.
Recep=t je takový jaký je,ale napsat že doba na přípravu je 60 minut je docela mimo realitu.Když chci mít drštky pěkně měkké trvá jejuich vaření až dvě i vice hodin.Ve staré kuchařce jsem četl dvě a půl hodiny .I v papináku to trvá víc než hodinu. Tak neplete lidem hlavu.Na drštkovou chce mít čas.
Já vařím s držkami kus uzených žeber ,ty pak oberu nakrájím na malé kousky a přidám do polévky.Vývar je daleko chutnější.
Ještě jsem zapomněla na majoránku,případně kmín,nejlépe drcený.Se slaným rohlíkem to nemá chybu.A kdo se bojí dršťěk,může použít i vařené pokrájené slepičí maso,nebo kotrč,což je krásně aromatická houba,co roste v lese.A nebo už zmiňovanou hlívu ústřičnou.Tak dobrou chuť!
Já vařím dršťkovou polévku následovně-dršťky dobře vyperu,vařím ve dvou vodách-tj.povařím,vyliju vodu,a znovu povařím,vyliju.Pak umístím dršťky do papiňáku,zaliju další vodou,může se přidat zelenina kořenová,cibule,trochu soli.Povařit asi 45 min.Jsou pak krásně měkké.Pokrájím na proužky,odložím.Mezitím uvařím silný hovězí vývar s kořenovou zeleninou,do něj dám jíšku podle chuti,cibulku osmaženou na oleji,a hodně sladké i pálivé papriky.Máme rádi ostřejší chuť.Provářím,samozřejmě přisolím podle chuti,přidám 2 stroužky utřeného česneku a nakonec připravené dršťky.Vývar z drštěk z papiňáku vyliji!
místo dršťek používám hlívu ústřičnou
To vse je hezke a vporadku az na tu poznamku"PROCEDIME" To si myslim ze je hloupost, protozeta cibulka a cesnek se casem pri ohrivani rozlozia da polevce ten spravny smrnc.OK?
Vážený pane Marku,vaše polévka je téměř totožná s polévkou mistra kuchaře Viléma Brabce(vlastním jeho kuchařku) včetně toho uzeného!Podobnost čistě náhodná?Tahle polévka by byla porce tak za kč 50.-!Vařím ji jako Lada a vždycky měla úspěch.A nejlepší je ohřívaná....A je zajímavé,že na tuhle polívku se nejvíc ozývají muži!?
Paní Lado Kovářová, V y jste ještě "držkovku" nejedla.
vy se těch držtěk nějak bojíte komici, já je vyčistím pořádně a potom vařím jen jednou a vývar z nich samozřejmě použiju a je to super!
Ahoj lidi, dnes jsem si poprve koupil "dršťky" a teď šmejdím a hledám jak na to. Každý umíte kousek, tak to už někdo napište celé ať z toho nemám šlichtu. Díky
Váš příspěvek byl moderátorem zveřejněn, tak jak jste ho poslal. Ani nepřesahuje povolených 1 000 znaků
Milá paní AlenoKoukám, že můj příspěvek není dokončený. Zřejmě byl příliš dlouhý. Ale i z toho co je zveřejněno je jasné, že vyleju vodu, ve které jsem vařil uzené žebro, abych ho zbavil soli. Jinak viz. dole: Komentáře k receptu jsou moderované - moderátor nezveřejnil celý můj příspěvek a proto je z toho takový blábol.:-))))
Milý pane Marku, četla jsem Váš dlouhý příspěvek k držťkové, abych se dozvěděla, že třetí vodu dáme do polévky a držťky vyhodíme)
Základem polévky je kvalitní vývar. Ten uděláš z hovězí předního, nejlépe s kostí, 1 rajče, mrkev, petržel, celer, 1 cibule (rozpůlit), podle množství vody nové koření, pepř celý, půlku bobkového listu, sůl, malinko kmínu a nejlepší je tam hodit kousek uzeného vepřového žebra. To ovšem ještě předtím chvilku povařím ve zvláštní vodě kterou pak vyleju, protože žebra bývají většinou příšerně přesolená. Správně by se měl vývar vařit dlouho na mírném ohni tak, aby voda nevřela. Já pro úsporu času používám tlakový hrnec a vařím asi 45 minut. Po té sleju přes cedník do hrnce, ve kterém bude finální produkt. Maso hovězí i žebra oberu, nesežeru, ale nakrájím a dám do hrnce. Používám předvařené držťky (pokud ne, tak si je musíš dopředu připravit. Tj. posypat solí nebo moukou a nejlépe velkou lžící pořádně vydrbat a ve dvou vodách převařit. Třetí voda už je do polévky.
Recept je v pořádku, polévka výborná, ale s jedním vykřičníkem. Cibulku, mouku a papriku neosmahneme chvilku delší, nebo paprika zhořkne. Je lepší nejdříve cibulku s moukou osmahnout do zlatova, pak zamíchat papriku a ihned zalít vývarem.
Tato polévka je nějaká ošizená. Kde je kořenová zelenina? Vyzkoušel někdo přidat do polévky jedno dvě uzený žebra? A prosím Vás, vývar z kostky? To je opravdu brutální náhražka. A co jíška? Do držťkové polévky patří hodně jíšky. Tmavá se dává na chuť a světlá na zahuštění. Po přidání jíšky se musí polévka vařit ještě alespoň 30 minut. Česnek a majoránku přidávat až když je polévka uvařená. Jo a nakonec hodně čerstvé petrželové natě. Až bude čas, napíšu celý recept na opravdovou dršťkovou polévku a ne na nějakou náhražku. Vaření ZDAR!!!!!Marek Švarc
Dotaz.Mne babička učila, že při přípravě základu je nutné přidávat část česneku a mírně ho osmáhnou. Zbytek česneku se přidává ke konci vaření. Skusil jsem Váš recept a polévka mi také chutnala.Drštky ale čistím (drhnu)s poměrně velkým množstvím soli téměř na sucho(asi 3x)a proplachuji, pak je vařím ve čtyřech vodách. Polévka má pak jemnější chuť. S pozdravem Jiří.
vyborny,akorat kupuji predvarene drstky,tak je nemusim dvakrat varit.Misa