Rýži proplachujeme studenou vodou tak dlouho, až je voda čirá. Nejlepší způsob asi je, dát ryži do většího sítka nebo cedníku s malými otvory a to pak vložit do mísy, přičemž rýží necháme protéct vodu a až je mísa plná, kalnou vody vylijeme a to si zopakujeme víckrát. Rýže by jinak byla při vaření příliš leptavá a po uvaření by zase nemusela držet pohromady či naopak by mohla být od sebe zcela neodělitelná. Následovně dáme do hlubokého hrnce s tlustým dnem 1 3/4 hrnku studené vody, 1 1/2 hrnku rýže a lžíci oleje.
2
POZOR: Nesolíme! Asijské druhy rýže se totiž nikdy nesolí. Olej zabrání převaření vody a přilepení rýže ke dnu hrnce. Především ale, přidá rýži velmi delikátní příchuť. Hrnec přikryjeme a vše přivedeme k varu (na středním plameni). Zamícháme a bez pokličky vaříme dál, až se voda vypaří, občas promícháme. Tato část vaření by měla trvat zhruba 10 minut. Poté okamžitě stáhneme plamen na minimum a chvilku pod pokličkou takhle hrnec ohříváme dal (cca minutu) a nakonec dáme bokem. V tento okamžik se vám rýže může zdát ještě hodně tvrdá, ale rýže se nechá pod pokličkou odpočívat ještě minimálne 15 minut. Za tuto dobu by měla získat konzistenci vhodnou ke konzumaci. Zrnka rýže nejsou rozvařená a přesto k sobě mírně lepí. Proto je tato rýže vhodná i k jezení s tyčinkami (jak je v Asii zvykem). Navíc tato rýže krásně voní a chutná. Je ideální přílohou ke všemu, kde používáte rýži klasickou, ale zjistíte, že narozdíl od té klasické si na čínské rýži pochutnáte i když ji jíte samotnou.
3
K úpravě nejsou vhodné druhy rýže s označením parboiled a neloupaná. Také se nedoporučuje používat rýži jako je Uncle Bens nebo vůbec rýži, která nepochází z Asie. Ovšem také nepoužívejte rýži japonskou, ta je totiž hodně leptavá a proto k této úpravě nevhodná.
Proti připékání doporučuji vařit rýži ve vodní lázni pod pokličkou - nemusíte nic míchat, funguje to jako rýžovar... jen sem tam musíte doplnit vodu ve spodním hrnci, abyste si ho nezničili... A nepřidávám ani olej, chuť rýže lépe vynikne.
petra
|16. 11. 2014 01:31
V receptu je "1 3/4 hrnku studené vody, 1 1/2 hrnku rýže", tak nevím v čem je problém
petra
|16. 11. 2014 01:30
V receptu je napsáno "1 3/4 hrnku studené vody, 1 1/2 hrnku rýže", tak nevím v čem je problém....
Basmati rýže nás překvapila svou specifickou vůní a chutí. Ze začátku jsme hodnotili neosolenou rýži spíše negativně, ale po pár soustech jsme si rychle zvykli a nakonec nám moc chutnala.
Zkuste zeslabit plamen, tak se bude voda déle odpařovat.
Edit
|31. 3. 2012 13:15
To je hnus ! :-$
kurt
|12. 2. 2012 13:32
Nevim proc, ale ryze se mi pripeka :-(
Patrick Schmitt
|10. 12. 2008 01:17
omlouvám se za ty 2 š ve slově "stačí" a 2 ž ve slovech "vždy" a "použít" počítač se mi zbláznil a píše mi všechna písmena s háčkem včetně ů hned 2x a ja to nestíhám mazat...
Patrick Schmitt
|10. 12. 2008 01:13
Nejdřříve musím upozornit kuchařky a kuchaře na to, že poměr rýže a vody je nevhodný, proto jej nechám změnit na 1 1/2 ku 1 3/4. Stalo se to proto, že jsem podle tohoto receptu vařil v zcela jiném množství, které ovšem staččí málem pro celou českou armádu. Vody by mělo správně byt vžždy a cca 1/4 hrnku víc než rýže! Jinak jsem Vám, pane Jiří před chvílí odeslal odpověď na Váš e-mail. ;-) Aby i ostatní znaly odpověď na tento Váš dotaz: Vyzkoušel jsem všelijaké typy rýže, které jsem většinou zakoupil v německy mluvícím zahraničí, kde existují obrovské asijské supermarkety, plné zboží dováženého přímo z Asie. Mezi tyto druhy patří prostý čínský baifan, jasmínová rýže, siamská rýže apod. Jelikož se u nás nedostane baifan, doporučuji použžít rýži basmati firmy Himalaya Gold. Docílíte výberných výsledků. Je lepší než různé rýže dovážené firmou F.W. Tandoori.
Jiří Rozehnal
|9. 12. 2008 23:40
Recept určitě vyzkouším. Mohl byste mi prozradit, jakou kupovanou rýži(kromě basmati) ste použil? Díky
tatuška
|10. 10. 2007 09:33
rýže basmati mě překvapila, voňavá a chutná - opravdu i samotná třeba s petrželkou a trošku politá máslem :-)