Chili con carne (správně by se mělo psát jedno L ve slově chili) je pokrm pocházející z Texasu a v následujícím receptu se chci přiblížit původním místním receptům. Nenajdete v něm tedy žádnou čokoládu, skořici, víno a ani jej nebudem vařit jen 20 minut. Důležitou ingrediencí dobrého chili je totiž čas.
2
Velkým předmětem debat milovníků chili jsou fazole - ano či ne? V Texasu je většinou servírují jako přílohu a nikoliv součást pokrmu, rozhodl jsem se je v tomto receptu do pokrmu přidat, jako čistě osobní chuťovou preferenci.
3
Ještě poznámky k několika ingrediencím:
4
Hovězí vývar je ideální mít samozřejmě domácí, v případě nouze samozřejmě zafunguje i gelový či kostkový bujon...
5
Chili papričky - nedoporučuji dávat silně pálivá habaneros (nemají moc příjemnou chuť) a ani ty klasické kulaté chili papričky v nálevu - z toho samého důvodu. V Bille např. bez problémů seženete "keřík" Bird´s eye papriček a ty mi chuťově přijdou ideální. A nezapomeňte, že chili by mělo být trochu více pálivé. Nebojte se toho tedy a dejte jich tam víc.
6
Maso - narozdíl od spousty jiných receptů nepoužívám mleté maso - v orig. receptech je to tak 50/50, nicméně mám za to, že chili uvařené dle níže uvedeného způsobu chutná lépe a více odpovídá historické povaze jídla.
7
V receptu používám pro zpěnění cibule máslo, pokud seženete např. hovězí lůj, je to lepší volba.
8
Římský kmín - chutná zcela jinak než běžný kmín, nesnažte se jej tedy nahradit.Kmín přidávejte rozdrcený
9
Konzervovaná rajčata - dělal jsem pokusy i s čerstvými, nicméně krájená rajčata z konzervy chuťově nakonec zvítězila.
10
POSTUP:
11
Připravte si litr hovězího vývaru a případně si připravte fazole (pokud nepoužíváte z konzervy).
12
Ve větším hrnci zpěňte na másle nakrájenou cibuli. Posléze přidejte hovězí maso (nakrájené na kostky o velikosti např. 2x2 cm). Jakmile se maso zatáhne a zhnědne, přidejte nakrájené chili papričky, na plátky nakrájené stroužky česneku a opět chvíli restujte. Na závěr restovací fáze přidejte římský kmín i oregano (množství nechám na Vaší úvaze a chuti, osobně dávám římského kmínu více), maso s kořením promíchejte a následně přidejte konzervovaná rajčata a přilijte vývar. Přidejte sůl, pepř a mletou papriku.
13
Poté stáhněte plamen na 1/3 a nyní budeme vařit celé chili 45-60 minut (maso by mělo změknout a velká čast tekutiny se vyvaří). Konzistence chili by měla být spíše krémová, nikoliv vodová, ale ani úplně "vyschlá", a proto, pokud se během vaření voda z hrnce rychle vyvaří, dolévejte v případě potřeby další vývar a vařte pod pokličkou.
14
Jakmile je uvařeno, přidejte do chili fazole a následuje finální 20minutové vaření i s fazolemi. V této fázi rovněž chili ochutnejte, dosolte či dokořeňte a rovněž není od věci přidat v této fázi ještě jednu nakrájenou chili papričku.
15
Po dvaceti minutách, pokud má chili správnou konzistenci, vypněte vařič a nechte pokrm odpočinout na 15 minut.
16
Servírovat jej můžete s pečivem, tortillami, rýží, nachos, čerstvě nakrájená cibule dodá pokrmu trochu říz a zakysanou smetanu můžete nabídnout k chili pro ty, kteří nemají moc rádi pálivé pokrmy. Někdo má rád chili servírované s nastrouhaným sýrem - v tom případě zkuste sehnat sýr Monterey Jack a pokud neseženete (u nás asi moc ne), tak poslouží docela dobře cheddar.
17
Nejlépe ale chili bude chutnat až druhý den - není tedy od věci si jej uvařit, přes noc nechat v lednici uležet a druhý den jej ohřáté naservírovat. Chili rovněž dobře snáží zmrazení, takže pokud navaříte více porcí, není problém si je uložit do mrazáku na jindy.
Chili con carne milujem ja ho robím aj rýchlo aj dlho podla toho koľko času mám Rýchlo robím že hov. mäso nahradím sojovým granulátom prevareným vo vývare. niečo pre vegetariánov ;-)