Postup pro malou dávku vloček. Na rovný pečicí plech (32 x 40 cm) nalít malou dávku vody, v průměru 2-2,5 cm. Nasypat vločky ze lžičky v tenké vrstvě. Opakovat na celý plech. Potřásáním plechu uvolnit suché vločky, přemístit je do rohu, také namočit. Sušit 24-28 hodin. Rovnou hranou náčiní shrnout suché vločky na stranu. Vločky přemisťovat až po usušení, jinak tvoří slepené hrudky, vlhké nejdou rozdrobit.
2
Rozdrobit hrudky na menší kousky. Dávku usušených ovesných vloček (do 300 g) nasypat do suché rozehřáté silnostěnné dno nádoby (nerezový hrnec se sendvičovým dnem, litinová pánev apod.). Pražit středním ohřevem, lze přikrýt ze začátku na 4 minuty pokličkou. Občas míchat, sledovat barvu prachu na dně. Je vhodnější mírný ohřev. Po 10-12 minutách, nebo až vločky znatelně zhnědnou a je tmavší prach, promíchat častěji. Po ukončení ohřevu vysypat stranou a nechat zchladnout.
3
Roztlouct slepené vločky v hmoždíři po 50 g pro snazší mletí. Umlít nejméně 2 průchody v mlýnku na mák, na směs hrubé a polohrubé mouky (i do zásoby).
4
Poznámka autora receptu: Názvy ovesná pražma, ovesná campa, pražmová mouka. Cestovní je míněno ve smyslu jídlo na cestu. Větší dávku vloček lze zpracovat rychleji. Rozsypat vločky souvisle na celou plochu plechu. Navlhčit odměřenou vodu z rozprašovače shora. Výše uvedený postup je s použitím dostupného náčiní. Pražené vločky lze jednou umlít na šrotovníku na krupičku, pocit zažití zalité kaše je příjemnější i při mírně připálených vločkach. Při pražení je nutné odstavit včas proti připálení.
5
Poznámka 2: Pro snadné zažití je lepší přilít vařící vodu 420 ml a po odstátí 15 minut vznikne hustá kaše. Přilitím 800 ml vařicí vody a odstátím vznikne chutnější vodová kaše. Nasypat vrstvu krupičky, osolit, zalít dávkou vody. Střídat vrstvy krupičky a vody pro rychlé nasáknutí vody. Promíchat, rozetřít hrudky nenasáklé krupičky. Podle autorova žaludku je uvedený postup vyhovující pro zažití. Vůní a chutí jde o pocit pečeného obilí. Nutné počítat s připálenou vrstvou prachu na dnu nádoby. Lze přesát na hrubším sítu nejtmavší část dávky. Kaši lze různě kombinovat podle chuti, např. konzerva luštěnin, ryb, nebo rozinky a sekané oříšky.